همیشه
کوکـــه ...

کرنومتر چیست و کاربرد های آن در زندگی روزمره چیست؟

مسئله مهمی که باید به آن دقت شود این است که، کرنومتر یک ابزار یا قابلیت در ساعت های مچی نمی باشد بلکه یک ساعت مچی با دقت بالا است که می توانید ثانیه را نمایش دهد. که به واسطه آن می توانید زمان را اندازه گیری کنید. نام دیگر کرنومتر، زمان سنج است که برای اندازه گیری و سنجش زمان می توانید از آن استفاده کنید.امروزه در ساعت های بسیار زیادی همچون ساعت مچی کیو اند کیو، دنیل کلین، نیوی فورس و… از این قابلیت استفاده شده است که لطفاَ در ادامه این مقاله از گالری کوک با ما همراه باشید تا به توضیح و بررسی کرنومتر و کاربردهای آن بپردازیم.

کرنومتر چیست و کاربرد های آن کدام است؟

کرنومتر

همانطور که قبلاَ گفته شد، کرنومتر نوعی زمان سنج است که برای اندازه گیری و سنجش زمان از آن استفاده می شود. زمان سنج ها در اندازه و کاربردهای مختلف تولید شده اند. در واقع با توجه به اندازه هایشان، کاربردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال در استادیوم ها، برای دیدن زمان از زمان سنج های بسیار بزرگ استفاده می شود. نکته قابل توجه این است که، زمان سنج های ساعت مچی منحصر به فرد می باشند و با توجه به عدد حکاکی شده بر روی بدنه موتور آن ساعت، شناخته می شوند. با توجه به دقت بسیار بالایی که در زمان سنج ساعت مچی موجود است، می توانید ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه ها را به خوبی و با دقت بالا اندازه گیری نمایید. به همین دلیل در مسابقات اسب دوانی یا اتومبیل رانی، غواصی، مأموریت های هوایی، فضایی و نظامی و در دریانوردی کاربرد بسیار زیادی دارد.

کرنومتر

نکته قابل توجه این است که، کلمه کرنوگراف با کرنومتر هم معنی نیست و طبیعتاَ هرکدام از آنها کاربردهای مخصوص به خودشان را دارند. واژه کرنومتر یک کلمه یونانی است که کرنو به معنی زمان و و متر به معنی شماره گر است. این واژه اخیراَ برای توصیف ساعت ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کرنومتر، ساعتی است که دقت زمانی آن تست شده است تا استاندارد خاصی را رعایت کرده باشد.

 اولین کرنومتر در سال ۱۷۶۱، در انگلستان توسط جان هریسن ساخته شد و در آن زمان دنیا را متحول کرد. بعد از آن بشر توانست با یک استاندارد زمانی خاص به سراسر دنیا سفر کند.

کرنومتر

در واقع، کرنومتر بخشی از تاریخ است که اکنون در ساعت های مچی شما جای گرفته است. حال راجع به اهمیت و کاربرد زمان سنج های دریایی(اولیه) و تأثیر آن برروی سفرهای دریایی صحبت می کنیم. به واسطه این زمان سنج ها، روش سفرهای ما به اطراف دنیا تغییر یافت. دریا نوردان هنگام حرکت، می توانستند عرض جغرافیای شان را محاسبه کنند اما چیزی که نمی توانستند محاسبه نمایند، طول جغرافیایی بود. که همین امر باعث می شد، اغلب کشتی ها تصادف کنند و همچنین مجبور بودند از یکسری مسیرهای ثابت رفت آمد کنند که به راحتی طعمه دزدان دریایی می شدند. برای سفرهای دریایی باید یک استاندارد زمانی وجود می داشت. سپس، به واسطه ی زمان سنجش دریایی، دریانوردان توانستند طول جغرافیایی را محاسبه نمایند و طبق یک استاندارد زمانی، به راحتی و بدون هیچ خسارتی سفر کنند.

تفاوت کرنوگراف و کرنومتر

برخی افراد تصور می کنند این دو واژه مفهوم یکسانی دارند. اما در حقیقت، هرکدام معنی و کاربرد جداگانه ای دارند و نباید آنها را باهم اشتباه گرفت. در واقع یک زمان سنج، ضمانت میکند که موتور ساعت مچی توسط یک سازمان رسمی و زیر نظر قوانین خاص تعریف و کنترل شده است. همچنین کرنومترهای ساعت مچی، در اندازه گیری زمان بسیار دقیق، مهم و پرکاربرد می باشند. در واقع، کرنومترهای ساعت مچی، یکی از مهمترین اجزای یک ساعت است. اما کرنوگراف یک قابلیت و ویژگی در یک ساعت مچی است. همچنین از کرنوگراف برای اندازه گیری مدت زمان سپری شده استفاده می گردد. به منظور ثبت زمان سپری شده، این ساعت های مچی معمولاَ دارای سه صفحه کوچک با عقربه های مستقل می باشند و کاربرد آنها برای اندازه گیری ساعت، دقیقه، ثانیه و حتی دهم ثانیه است.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه