همیشه
کوکـــه ...

ساعت ضد آب و استاندارد های آن را بدانید!

ساعت ضد آب یا waterproof watch، دارای استانداردهای مقاومت در برابر آب است. استانداردها به صورت علامت ­هایی در پشت ساعت های مچی حک شده است تا نشان دهد ساعت تا چه میزانی در مقابل ورود آب مقاوم است. ساعت های جدید جهت آزمایش نشتی، تحت فشار استاتیک قرار می­ گیرند. تست فشار می­تواند مستقیماً با واحدهای اندازه گیری مانند بار فشار، اتمسفر، و عمق آب در واحد متر نشان داده شود.

مقدار مقاومت یک ساعت در برابر آب

پیشنهاد ساعت کوک: برای مشاهده ی ساعت های ضد آب رولکس کلیک کنید.

منظور از مقاومت در برابر آب برای ساعت چیست؟

ساعت ضد آب یک ساعت مچی با ویژگی مقاومت در برابر آب، به معنای آن است که قابلیت محافظت در مقابل رطوبت را دارد. این ساعت می تواند مقداری آب در اثر شستن دستان یا گرفتار شدن در باران را تحمل کند. با این وجود، مقاومت در برابر آب به این معنا نیست که بتوانید با ساعت مچی خود شنا کنید. برخی از انواع ساعت­ های ضد آب، که مقاوم در برابر آب هستند ویژگی هایی از قبیل 100 متر / 10 اتمسفر / 10 بار در باره آن ها داده می شود. این ساعت که ضد آب و از نوع ساعت مچی غواصی است با 100 متر مقاومت در برابر آب، هیچ مشکلی برای ماندن در زیر آب برای مدتی را ندارد. حتی ممکن است در یک تور غواصی تفریحی به مدت طولانی در زیر آب بماند.

چگونه می­توان ضد آب بودن ساعت را در خانه آزمایش کرد؟

یک ساعت مقاوم در برابر آب می تواند تا حدود و شرایطی قابلیت تماس با آب را داشته باشد. به طور مثال، اگر پشت ساعت شما که دارای مقاومت در برابر آب است، حک شده باشد که تا 30 متر در برابر آب مقاومت دارد به این معنی نیست که می­توانید در عمق آب 30 متری شیرجه بزنید. امروزه بیشتر ساعت ها در برابر آب مقاوم هستند. اما بهتر است بدانید که این بدان معنا نیست که همیشه ضد آب هستند و یا حتی در برابر آب مهر و موم شده اند. ممکن است آگاهی از همه این شرایط، کاملاً گیج کننده باشد. ساعت های مقاوم در برابر آب  

شما فقط می­ خواهید بدانید که آیا می ­توانید هنگام شنا ساعت خود را زیر آب در مچ خود داشته باشید یا نه؟ در ادامه مقاله، این تفاوت­ ها توضیح داده می شود.

چگونه تشخیص دهید که یک ساعت ضد آب است؟

درجه مقاومت در برابر آب توسط کارخانه سازنده ساعت داده می­ شود و بر 3 عامل بنا شده است: تاج crown، کیس case پشت ساعت و واشر  gaskets. با این وجود، هر روز شرایطی مانند تغییر باتری و کهنه شدن واشر ممکن است مقاومت ساعت در برابر آب را به مرور زمان کاهش دهد. به همین دلیل توصیه می­کنیم ساعت خود را تست کنید تا اطمینان حاصل نمایید که آب وارد کیس ساعت نمی شود. روش های مختلفی برای تشخیص ضدآب بودن یک ساعت مقاوم در برابر آب وجود دارد: از پارامترهایی مانند فشار بر حسب BAR ، اتمسفر بر حسب ATM و فاصله بر حسب meter برای این کار استفاده می شود.

منظور از پارامترهای ساعت ضد آب چیست؟

پارامترهای هر ساعت در صفحه پشت ساعت به صورت  ATM/bar/m حک می­ گردد. در ادامه چند نمونه استاندارد آن آورده می­ شود: – 3 ATM / bar / 30 m: این ساعت در برابر باران و پاشش آب مقاوم است. – 5 ATM / bar / 50 m: این ساعت مقاوم در برابر آب است و می­ توان در هنگام شنا کردن، بدون پریدن از تخته غواصی به مچ خود ببندید. این نوع از ساعت­ ها برای استفاده در اسنورکلینگ snorkle یا شیرجه رفتن مناسب نیستند. – 10 ATM / bar / 100 m: این ساعت که ضد آب است، برای اکثر ورزش های آبی مثل شنا، قایقرانی و غواصی در آب های کم عمق مناسب می­ باشد. اگر قصد دارید برای غواصی از صخره ها پرش کنید، این ساعت را استفاده نکنید. – 20 ATM / bar / 200 m: این ساعت ضد آب یا مقاوم در برابر شیرجه است برای انواع ورزش ­های آبی و غواصی واجد شرایط است. همچنین بهتر است بدانید که اگر ساعت شما هیچ متنی یا نمادی در رابطه با ضد آب بودن ندارد احتمالاً حتی در برابر پاشش آب یا تعریق دست نیز محافظت نمی­شود.

ساعت چی-شاک و آب

رطوبت داخل شیشه ساعت چیست؟

رطوبت داخل شیشه ساعت الزاماً به معنای نشت ساعت شما نیست. اگر یک ساعت ناگهان خنک شود، در پشت شیشه آن، رطوبت ظاهر می شود. مایعی که در داخل ساعت است، در قسمت داخلی شیشه به مه سبکی تبدیل می شود. بعد از مدتی این رطوبت دوباره از بین می رود. اگر قطرات بزرگتر هستند، احتمال این که ساعت شما ضد آب نباشد، وجود دارد و نیاز به تعمیر دارد. در این صورت، فوراً آن را تعمیر کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

هر چند وقت یکبار نیاز به آزمایش ضدآب بودن ساعت خود دارید؟

ساعت شما از بسیاری از مؤلفه های جداگانه ساخته شده است، که با دقت طراحی شده اند. مطمئناً سزاوار توجه زیادی است، زیرا در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز در هفته کار می کند. با باز کردن بی دلیل ساعت خود می­ توانید آن را در معرض گرد و غبار، خاک و ذرات دیگری قرار دهید که می­ توانند روی مکانیسم­ های  آن بنشینند. همچنین می­ تواند روی مقاومت ساعت شما در برابر آب تأثیر بگذارد. فقط سالی یکبار سعی کنید ساعت خود را بررسی کنید. هر وقت کِیس ساعت خود را باز کردید، به طور مثال بخواهید آن را تعمیر کنید یا باتری­اش را عوض کنید، تعمیر کنندگان ساعت می­ توانند آزمایش های ضد آب بودن ساعت را انجام دهند.

سوالات متداول

  1. چگونه میزان ضد آب بودن ساعت خود را بررسی کنیم؟ میزان مقاومت فشار هر ساعت درون کاتالوگ و پشت آن نوشته شده است. شما می توانید با خواندن مطالب مربوطه به میزان ضد آب بودن ساعت خود پی ببرید.
  2. به چه علت نمی توان ساعت های ضد آب را درون سونا یا جکوزی برد؟ به این دلیل که گرمای زیاد باعث پوسیدگی و از بین رفتن واشر ساعت می شود. پس درنتیجه ضد آب بودن ساعت از بین رفته و رطوبت وارد ساعت می شود. که باعث خراب شدن موتور ساعت و زنگ زدن اجزاء آن می شود
  3. آیا می توان خودمان رطوبت و بخار آب وارد ساعت های ضد آب را از بین ببریم؟ خیر، شما حتما باید به یک متخصص مراجعه کنید تا رطوبت درون ساعت را خارج کند. تا مانع زنگ زدگی قطعات ساعت بشود. چرا که تعمیر آن ها بسیار گرانبهاست.
  4. بخار داخل شیشه به چه علت اتفاق می افتد؟ این اتفاق زمانی رخ می دهد که آب یا رطوبت از طریق دسته کوک (پیچ تنظیم) و یا قاب پشتی به درون ساعت نفوذ پیدا کند، رخ می دهد. شما باید حتما واشر های ساعت خود را به صورت دوره ای تعویض نمایید.

 سوالات وپیشنهادات خود را در همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگو شما هستیم

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه