همیشه
کوکـــه ...

استفاده از جواهرات در موتور ساعت به چه دلیل است؟

جواهرات و سنگ های قیمتی به دلیل زیبایی و زرق و برقی که دارند از دیرباز تا به امروز مورد علاقه انسان ها بوده اند. اما استفاده از جواهرات در موتور ساعت و سنگ های قیمتی در موتور ساعت ها جنبه ای دیگر دارد و برای زیبایی و زرق برق استفاده نمی شود. همانطور که می دانید، یک ساعت مچی برای آنکه زمان دقیق را نشان دهد و سایر ویژگی ها را به درستی انجام دهد از اجزای مختلفی تشکیل شده است. استفاده از سنگ های قیمتی یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده ساعت مچی است و به عملکرد بهتر ساعت کمک بسیاری می کند. حال در این مقاله از گالری کوک قصد داریم علت استفاده از جواهرات در موتور ساعت را بررسی نماییم.

استفاده از جواهرات در موتور ساعت به چه دلیل است؟

استفاده از جواهرات در موتور ساعت

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم یکی از اجزای تشکیل دهنده موتور ساعت، جواهرات و سنگ های قیمتی می باشند. در واقع، برای کارکرد بهتر موتور ساعت و افزایش طول عمر موتور، از سنگ های قیمتی و جواهرات مانند یاقوت سرخ و الماس استفاده می شود. زمانی می توان گفت یک ساعت بسیار خوب است که زمان دقیق را نشان دهد و مدام عقب و جلو نرود. مکانیزم موتور ساعت به گونه ای طراحی شده است که از اجزای بزرگ و کوچک مختلفی تشکیل شده است. در ادامه دلیل استفاده از جواهرات در موتور ساعت را شرح خواهیم داد. اما در ابتدا قطعات مهم موتور ساعت را شرح می دهیم. یکی از اجزای مهم و ضروری در موتور ساعت، چرخ دنده ها هستند. چرخ دنده های زیادی در موتور ساعت های مکانیکی بکار برده می شود که به طور مداوم در حال حرکت و چرخش هستند. فنر باریکی در کنار این چرخ دهنده ها قرار داد که با کوک کردن آن، ساعت شروع به کار کردن می کند. در حقیقت، با کوک کردن فنر، مقداری انرژی در آن ذخیره می گردد. حال، چرخ دنده های متعدد دیگری وجود دارد که به طور دائم در حال چرخیدن هستند. چرخش این چرخ دنده ها منجر به حرکت درآوردن عقربه های ساعت میشود. به طور کلی، وظیفه ی این چرخ ها، حرکت عقربه های ساعت شمار، دقیقه شمار و ثانیه شمار است. نکته قابل توجه این است که، حرکت مداوم این چرخ دنده ها در کنار هم موجب ایجاد اصطکاک این قطعات می شود و به مرور زمان باعث فرسایش قطعات موتور ساعت خواهد شد و در طول زمان آسیب شدیدی به محورهای داخلی موتور ساعت وارد می گردد.

حال برای جلوگیری از این اصطکاک، سایش، فرسودگی و افزایش طول عمر موتور ساعت ها، استفاده از جواهرات در موتور ساعت امری ضروری و مهم است. پس دلیل اصلی استفاده از سنگ های قیمتی و جواهرات در موتور ساعت ها، کاهش اصطکاک بین فلزهای درون موتور، در طول زمان است. به این ترتیب، زمانی که محور چرخ دنده های ساعت بر روی این سنگ ها قرار می گیرد اصطکاک کمتری ایجاد می شود زیرا جنس این سنگ ها بسیار سخت و محکم می باشد و به راحتی مورد سایش و فراسایش قرار نمی گیرند. در نتیجه، موتور ساعت زود کارایی خود را از دست نمی دهد.

استفاده از جواهرات در موتور ساعت

ساعت سازان محل های حساس موتور ساعت را شناسایی کردند و تصمیم گرفتند در محل هایی مانند لوله و محورهای چرخشی از جواهرات و سنگ های بسیار مقاوم استفاده نمایند. بدین منظور، به دنبال سخت ترین و مستحکم ترین سنگ های قیمتی رفتند و سپس الماس، کریستال سفایر و یاقوت سرخ را مناسب این کار یافتند. طبق آزمایشات صورت گرفته یاقوت سرخ از نظر استحکام و قیمت گزینه مناسب تری می باشد.

استفاده از جواهرات در موتور ساعت

همانطور که می دانید هرچه موتور ساعت پیچیده تر و پیشرفته تر باشد، به تبع استفاده از جواهرات در موتور ساعت بیشتر خواهد بود. در حقیقت تعداد سنگ ها و جواهرات بکار برده شده در موتور ساعت نشان دهنده ی میزان پیچیدگی مکانیزم موتور ساعت است.  در گذشته استخراج، تراش و استفاده از سنگ های قیمتی کاری بسیار دشوار و پر هزینه بود. همچنین، استفاده از الماس به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارد برای استفاده در موتور ساعت مچی مقرون به صرفه نمی باشد.  اما امروزه، با تولید یاقوت سرخ مصنوعی که مخصوص استفاده در موتورهای ساعت می باشد، کار را بسیار ساده تر کرده است. یاقوت سرخ مصنوعی بکار رفته شده در موتورهای ساعت تنها بخشی از اجزای موتور ساعت می باشد که وظیفه ی آن کاهش سایش، فرسایش و اصطکاک فلزات درون موتور است. همچنین، به افزایش طول عمر موتور کمک بسیاری می کند. درنتیجه، نمی توان گفت تعداد جواهرات بکار رفته درون موتور ساعت، ملاکی بر با ارزش بودن و گران قیمت بودن ساعت محسوب می شود.

 
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه