انواع موتور ساعت و هر آنچه باید درباره آن بدانید!

بسیاری از افراد هنگام خرید ساعت فقط به ظاهر آن توجه می­کنند و اساس انتخاب ساعت مچی آنها بر اساس ظواهر می­باشد. اما یک مشتری خبره و آگاه، علاوه بر اینکه به ظاهر ساعت توجه می­کند، مکانیزم داخلی ساعت را نیز بررسی می­­نماید. بخش­های داخلی ساعت به طور یکجا، به عنوان موتور یا کالیبره ساعت مچی شناخته می­شوند. در واقع موتور ساعت، به عنوان نیروگاه و منبع انرژی برای کارکرد و عملکر ساعت محسوب می­شود.

انواع موتور ساعت، برای ساعت­های مختلف، توسط کمپانی­ های مختلف، طراحی و ساخته شده است، اما به طور کلی موتور­های ساعت به دو دسته تقسیم بندی می­شوند، موتورهای کوارتز و موتورهای مکانیکی. در این مقاله از گالری کوک به معرفی و بررسی انواع موتور ساعت مچی و مکانیزم آنها می­پردازیم.

انواع موتور ساعت

انواع موتور ساعت و هر آنچه باید درباره آن بدانید:

موتور ساعت، عقربه­ های ساعت را می­گرداند و همچنین نیروی لازم برای امکانات دیگر ساعت را تأمین می­کند، که به عنوان امکانات جانبی ساعت شناخته می­شوند. این امکانات جانبی شامل چیزهایی مثل تقویم، کرنوگراف و سایر امکانات دیگر. دو گروه کلی و سه نوع خاص از مکانیزم موتور ساعت وجود دارد. دو گروه کلی، ساعت کوارتزی و ساعت مکانیکی می­باشند. در گروه ساعت­های مکانیکی دو نوع ساعت وجود دارد، ساعت اتوماتیک و ساعت کوکی.

اما قبل از اینکه جزئیات انواع موتور ساعت­ را بررسی نماییم، به بررسی یک­سری اطلاعات درمورد ظاهر موتور ساعت­ ها می­پردازیم.

طراحان، برای آنکه بتوانند انواع موتور ساعت را در اندازه ­ها و فرم­های مختلف فریم­ های موجود جای دهند، آنها را در اندازه و فرم­های مختلف می­سازند. به همین دلیل یک موتور ساعت می­توانند، گرد، مستطیلی، مستطیلی با گوشه­ های گرد، بیضی و سایر اشکال دیگر باشد. ضخامت موتور ساعت، یا با میلی متر اندازه گیری می­شود و یا با یک واحد قدیمی فرانسوی به نام لینیا، که ساعت سازان سوئیسی و فرانسوی از آن استفاده می­کردند. هر لینیا برابر با ۲۵۶/۲ میلی متر است. بخش های مختلف موتور ساعت در بین دو ورقه قرار می گیرند، ورقه جلویی که در پشت صفحه ساعت قرار می گیرد که همان شکل کلی موتور ساعت و شکل فریم ساعت را دارد. ورق پشتی می­تواند شکل­ های مختلفی داشته باشد، می­تواند یک ورقه کامل باشد تا با ورقه جلویی هم اندازه باشد و یا یک ورقه سه چهارمی و یا یک سری ورقه­ های کوچک تر که به پل معروف هستند باشد. حالا که یک شناخت کلی از انواع موتور ساعت پیدا کردید، اجازه دهید به بحث های جزئی تر بپردازیم. با پرداختن به دسته بندی کلی موتورهای ساعت­ های مکانیکی شروع می­کنیم.

۱-موتور ساعت های مکانیکی (کوکی و اتوماتیک)

به طور کلی، ساعت مکانیکی ساعتی است که نیاز به باطری ندارد، همه ساعت­ های مکانیکی این بخش­ها را در خودشان خواهند داشت، کوک ساعت، یک چرخ کوچک که در کناره ساعت است، برای میزان کردن ساعت استفاده می­شود و همچنین برای کوک کردن ساعت آن را می­چرخانید. فنر اصلی منبع اصلی انرژی موتور ساعت است و انرژی حرکتی حاصل از چرخاندن کوک ساعت، به فنر اصلی که به صورت مارپیچ است منتقل می­گردد، که با جمع شدن هرچه بیشر، فنر انرژی را در خود ذخیره می­کند. دنباله چرخ دنده، انرژی ذخیره شده از فنر اصلی را از طریق چند چرخ دنده کوچک به چرخ دنگ منتقل می­کند، چرخ دنگ یا چرخ تعادل ساعت مسئول دریافت انرژی از فنر اصلی و انتقال آن به چرخ بالانس ساعت است. چرخ بالانس در واقع قلب موتور ساعت است. تا این قسمت گروه موتور ساعت­های مکانیکی به طور کلی معرفی شدند، حال به جزئیات دو نوع مختلف ساعت مکانیکی می­پردازیم.

ساعت مکانیکی

موتور کوکی

یک موتور کوکی دستی که به آن ساعت کوکی دستی هم می­گویند، قدیمی ترین نوع موتور ساعت است. اکثر ساعت­های کوکی باید هر روز کوک شوند تا بتوانند ساعت دقیق را نمایش دهند. اما مدل­های دیگری از ساعت کوکی وجود دارند که هر چند روز یکبار نیاز به کوک کردن دارند. در کنار ساعت ­های موتور کوکی، نوع دیگر ساعت مکانیکی، ساعت اتوماتیک است که به آنها ساعت خود کوک شونده می­گویند. ساعت اتوماتیک انرژی­اش را از حرکت طبیعی دست می­گیرد. نوع دیگر موتور ساعت، موتور کوارتز است که به ساعت­ های باطری دار معروف هستند. در سال ۱۹۱۹ میلادی، کمپانی سیکو از ساعت­ های باطری دار رونمایی کرد. منبع انرژی یک ساعت کوارتز، باطری است. یکی از مزایای موتور ساعت کوارتز این است که، بسیار دقت بالایی دارد و به ندرت دچار انحراف زمان می­شود و استفاده از آنها راحت است یعنی نیاز به کوک کردن دستی ندارن و یا اینکه با انرژی حرکتی کار کنند. در این مقاله به طور کلی، به انواع موتور ساعت آشنا شدید. و متوجه شدید که موتور یک ساعت مچی، قلب و منبع محرک آن ساعت است. در صنعت ساعت سازی، موتور­های مختلف ساعت وجود دارد که ما مهم­ترین آنها را بررسی کردیم، و محبوب­ ترین نوع موتور ساعت، موتور کوارتز می­باشد.

موتور اتوماتیک

به این نوع موتور، موتور خود کوک نیز می‌گویند. انرژی این نوع موتورها با حرکات دست در طول استفاده تامین می‌شود و در موتور اتوماتیک یک وزنه فلزی (روتر) قرار دارد که به راحتی با هر حرکت دست می چرخد و انرژی جنبشی را به منبع تغذیه می‌رساند. در نتیجه فنر اصلی به طور اتوماتیک کوک می شود. این نوع ساعت ها به شدت نسبت به ضربه حساس اند و نیازمند مراقبت هستند.

۲-موتور کواترز یا نیازمند به باتری

تنها عیب موتورهای کوارتز این است که نیاز به تعویض باتری دارد. در غیر این صورت، این ساعت ها بسیار دقیق هستند و با بهترین استانداردهای جهانی برابری می‌کنند. این موتور ها با منبع تغذیه باتری کار می‌کنند و می توانند همراه بسیار خوبی برای شما باشند. موتور های کوارتز

نتیجه گیری

نمی شود بین موتورهای کوارتز و مکانیکی انتخاب قطعی داشت. هر کدام از این موتور ها محاسن و معایب خودشان را دارند. نمی شود گفت که کدام بهتر است یا بدتر. هر موتوری قابلیت های خاص خودش را دارد. برای موقعیت های گوناگون موتورهای گوناگونی سفارش می شود. پس ابتدا درخواست ها و خواسته‌هایتان را از ساعت مچی بشناسید و سپس اقدام به خرید آن بکنید.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.