مد و زیبایی

انواع شیشه ساعت مچی و آشنایی با ویژگی های هرکدام از آنها

همانطور که ساعت های مچی در انواع مختلفی، طراحی و ساخته شده اند، شیشه روی صفحه ساعت هم دارای انواع و کاربردهای مختلفی است. ساعت های مچی مجهز به نوعی شیشه هستند که کاربرد آن محافظت از صفحه ساعت شما در برابر آب،خاک و ضربه می باشد. اما نه تنها از صفحه ساعت شما محافظت می کند، بلکه تأثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی و جذابیت ساعت دارد. اما سوال این است که، کدام یک از انواع شیشه ساعت برای  محافظت از ساعت مچی بهتر است و بهترین عملکرد را دارد؟ در این مقاله از گالری کوک سعی داریم انواع مختلف شیشه ساعت مچی را بررسی کنیم تا به شما کمک کنیم، کدامیک از انواع شیشه ساعت، برای شما مناسب تر است.

انواع شیشه ساعت مچی و آشنایی با آن ها:

خیلی کم پیش می آید برخی افراد هنگام خرید ساعت مچی به شیشه روی صفحه ساعت توجه کنند. اما در واقع، جنس و نوع شیشه یکی از فاکتور های مهمی است که هنگام خرید ساعت باید به آن دقت شود زیرا تأثیر بسیار زیادی در کیفیت و نمای ظاهری ساعت دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با انوع شیشه ساعت مچی و ویژگی های آنها آشنا شوید.

به طور کلی ۳ نوع شیشه ساعت وجود دارد، که هر یک از آنها دارای خواص و ویژگی های متفاوتی می باشند.

۱- کریستال اکریلیک

۲- کریستال معدنی

۳- کریستال یاقوت

انواع شیشه ساعت

شیشه اکریلیک / کریستال آکریلیک:

کریستال اکریلیک که بعضاً با نامهای مستعار Hesalite” ، “Perspexیا “Plexiglass” شناخته می شود، در واقع یک شکل خاصی از پلاستیک (پلی متیل متاکریلات) می باشد که برای قرار گرفتن بر روی صفحه ساعت مچی طراحی شده است. در واقع این شیشه ساعت، جزء ارزان ترین شیشه ساعت مچی است که برای ساعت های ارزان قیمت و فیک استفاده می شود. به طور کلی ، برخی از مردم ظاهر اکریلیک را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر از افراد فکر می کنند که  ظاهری ارزان و بی کیفیت دارد. در حالی که شیشه اکریلیک بسیار مقرون به صرفه است. اما نکته ای که وجود دارد این است که، نرمی این شیشه ساعت، باعث شده بسیار حساس به خراش  باشد و خیلی زود آسیب میبیند. هر چند به دلیل انعطاف پذیری آن، در برابر ضربه مقاوم است و احتمال شکستن شیشه اکریلیک کمتر است. معمولا از این نوع شیشه ساعت، برای ساعت های اسپرت و ورزشی استفاده می گردد.

نقاط مثبت شیشه اکریلیک / کریستال آکریلیک:

– مقاوم در برابر ضربه.

– به راحتی می توانید خراش های سبک را با پرداخت هزینه ای کم از بین ببرید.

– کم هزینه.

نقاط منفی شیشه اکریلیک / کریستال آکریلیک:

 – خیلی راحت خراشیده و مشخص می شود.

– چندین خراش می تواند دید صفحه را مختل کند.

– از نظر برخی “ارزان” به نظر می رسد. (ذهنی)

کریستال مینرال / شیشه مینرال:

کریستال معدنی یا مینرال که بعضاً با نام مستعار ‘Hardlex’ شناخته می شود. در بین انواع شیشه ساعت، کریستال معدنی، قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد و تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به قیمت پایین آن، دارای کیفیت و شفافیت نسبتاَ خوبی است. به همین دلیل، انتخاب بسیاری از مارک های ساعت مچی می باشد. شیشه مینرال یک ساختار ساده از شیشه است و تولید آن بسیار ساده می باشد. نکته مهمی که در رابطه با این نوع شیشه ساعت است، این است که، به راحتی خراشیده می شود و از بین بردن خش و خط در این نوع شیشه، غیر ممکن است. اما به نسبت کریستال آکریلیک کمتر دچار خط و خش می شود.

نقاط مثبت کریستال مینرال / شیشه مینرال:

– مقاومت بیشتری در برابر خراش نسبت به اکریلیک دارد.

– ارزان تر از کریستال یاقوت است.

– کاملاً مقاوم در برابر ضربه.

نقاط منفی کریستال مینرال / شیشه مینرال:

– نسبت به یاقوت کبود مقاومت کمتری در برابر خراش دارد

– اگر دچار آسیب شود، (به عنوان مثال ترک خوردگی، به شدت خراشیده یا بریده شده باشد)، تعمیرات به طور کلی امکان پذیر نیست.

 

شیشه / SAPPHIRE کریستال SAPPHIRE  :

کریستال یاقوت کبود:

استفاده از کریستال یاقوت معمولاً گزینه ی پیش فرض و مناسب برای ساعتهای سطح بالا و لوکس می باشد. زیرا در بین انواع شیشه ساعت مچی، کریستال یاقوت، بهترین جنس و کیفیت را دارد. در واقع، این شیشه ساعت، سخت ترین کریستال موجود است. این نوع جنس شیشه ساعت، در دو نوع طبیعی و مصنوعی موجود است. اما در واقع، بیشتر شیشه های یاقوت کبود موجود در ساعت های مچی، یاقوت کبود مصنوعی (ساخته دست بشر) می باشند. از نظر فنی، کریستال یاقوت، همانند اکریلیک، از جنس”شیشه ای” نیست، بلکه از اکسید آلومینیوم متبلور شفاف ساخته شده است که معمولاً در آزمایشگاه تولید می شود. شما برای خراشیدن یک کریستال یاقوت کبود با هر چیز دیگری غیر از یک قطعه الماس امتحان کنید، صفحه ساعت دچار آسیب نخواهد شد. ویژگی نخراشیده شدن، برای افرادی که به کیفیت اهمیت بسیاری می دهند، بسیار جذاب و محبوب است.

استحکام و مقامت این نوع شیشه ساعت در برابر خط، خش و ضربه باعث گران قیمت شدن آن شده است، به همین دلیل برای ساعت های گران قیمت استفاده می شود. معمولاَ ساعت های سوئیسی از کریستال یاقوت کبود استفاده می کند.

نقاط مثبت شیشه / SAPPHIRE کریستال SAPPHIRE  :

  • مقاومت و استحکام بسیار بالا در مقابل خش و ضربه.
  • دارای وضوح و شفافیت بسیار بالا.

نقاط منفی شیشه / SAPPHIRE کریستال SAPPHIRE  :

  • قیمت بسیار بالا.
  • در صورت ایجاد خراش بر روی شیشه ساعت، باید به طور کامل تعویض شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله انواع شیشه ساعت مچی را معرفی کردیم و ویژگی ها و نکات مثبت و منفی آنها را بررسی نمودیم. نکته مهم این است که، انتخاب و خرید شیشه ساعت مچی به استفاده شما و بودجه ای که برای خرید شیشه ساعت درنظر گرفته اید بستگی دارد. اگر کار یا فعایت شما به نحوی است که فکر می کنید ممکن است شیشه ساعت تان به سرعت آسیب ببیند، بهتر است از شیشه های ارزان قیمت استفاده کنید. اما اگر قدرت خرید شیشه بهتر و با کیفیت تر دارید، می توانید کریستال یاقوت را خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *