مد و زیبایی

ساعت خلبانی چه نوع ساعتی است و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از انواع مدلهای ساعت، ساعت های خلبانی و هوانوردی می باشد. از زمان معرفی ساعت مچی Santos-Dumont توسط کارتیه در اوایل دهه ۱۹۰۰، ساعت هایی که برای پرواز طراحی شده اند، در مچ دستان خلبان ها در همه جا لکه های دائمی دارند. بیشتر این را می توان به ابتدایی ترین ساعتهای Flieger که در جنگ جهانی دوم توسط لوفت وافه استفاده میشد نسبت داد ، که امروزه نیز بسیاری از زبان طراحی کاربردی ساعتهای خلبانی را دیکته می کند. ساعت خلبانی حرفه ای و تفریحی حتی در کابین خلبانان مملو از ویژگی های امروزی که با GPS و سیستم های مدیریت هواپیما انباشته شده اند طراحی شده اند. به همین دلیل ، ساعت های خلبانی (مانند ساعت های غواصی) به عنوان یکی از محبوب ترین گزینه ها برای علاقه مندان به تماشای ساعت انتخاب شده اند.

این ساعت ها مشخصه های بسیار ساده ای دارند که عبارت اند از صفحه بزرگ و مشکی که بسیار خوانا می باشد. علامت مثلث روی ساعت ۱۲ و پیچ تنظیم بزرگ این ساعت ها را بسیار راحت قابل شناسایی کرده است. در قدیم وجود این ساعت ها در کابین خلبان بسیار ضروری بود که با گذر زمان ظاهر این ساعت ها تکامل یافت و به شکل امروزی درآمد.

اولین ساعت های خلبانی کدام ها بودند

عمده ساعت های خلبانی که ما امروزه می شناسیم در بین جنگ های جهانی به وجود آمدند .آلبرتو سانتوس دومنت خلبانی بود که پرواز های نمایشی به اجرا می گذاشت. آلبرتو دوستی به نام لوئیس کارتیر داشت که برای او اولین ساعت هوایی به نام سانتوس دومنت را ساخت. این ایده از زمانی آغاز شد که خلبان ها نیاز داشتند تا ساعت را به صورت دقیق بدانند و این کار هنگام پرواز ممکن نبود زیرا برای اینکه ساعت را بدانند مجبور بودند کورکورانه دست خود را داخل جیب خود کنند و ساعت را بخوانند. از این رو ساعت های مچی گرد سانتوس با صفحه مدرج سفید و اعداد رومی که به سمت پایین بودند اختراع شد.
سپس در سال ۱۹۰۶ سانتوس دومنت شروع به ساخت ساعت های خلبانی کرد. در آن زمان هواپیمای دموایزل شناسه ساعت های این برند بود.  در آن زمان ساعت مچی مناسب برای بانوان بود و آقایان از این ساعت ها استفاده نمی کردند. ساعت هایی که بانوان در آن زمان استفاده می‌کردند پاتک فیلیپ نام داشت.

اما در سال ۱۹۱۱  زمانیکه کارتیر به لحاظ تجاری شروع به تولید ساعتهای سانتوس کرد این قضیه فرق کرد و برند سانتوس تبدیل به اولین ساعت مچی شد که به صورت انبوه تولید شد.  اما در جنگ جهانی اول تولید خود را به صورت موقت متوقف کرد.

ساعت سانتوس با صفحه گردی که دارد برای اولین بار در جنگ جهانی تقاضا برای ساعت های خلبانی را تغییر داد. از آن به بعد ساعت های خلبانی به عنوان یکی از تجهیزات نظامی به شمار می‌رفت که برای تمامی خلبان های که پرواز می‌کردند ضروری بود.

مشخصات ساعت خلبانی

چند ویژگی وجود دارد که یک ساعت خلبان را از سایر ساعتهای ورزشی جدا می کند:

صفحه بزرگ و بسیار خوانا با عقربه های برجسته ، با کنتراست بالا ، اعداد عربی و شاخص ها مانند نمایشگر سوخت ، زاویه اصلاح باد و سایر محاسبات. دو زمانه یا توابع GMT برای ردیابی زمان محلی، زمان مقصد و UTC, مهر و موم ضد مغناطیسی یا قفس فارادی به همراه فناوری کریستال برای محافظت در برابر افت فشار ناگهانی, بندهای چرمی پیچ خورده و بزرگ از ویژگی های ساعت های خلبانی می باشد.

ساعتهای آزمایشی معمولاً در یکی از دو دسته طراحی قرار می گیرند. اولین مورد ، رایانه پرواز است: یک ساعت که می تواند محاسبات را در حین پرواز انجام دهد یا به عنوان پشتیبان کمی جالب تر از کامپیوتر پروازی E6B باشد. مورد دوم بیشتر یک طراحی الهام گرفته از ارتش است که از زمان جنگ جهانی دوم به طراحی های مدرن تر و قابل توجه دیگری مانند IWC Big Pilot ادامه یافته است.

ساعت خلبانی

Breitling Exospace B55

حرکت انحصاری شرکت SuperQuartz در ساخت ساعت های خلبانی در برند سازی این شرکت بسیار تاثیر گذار بود. عملکرد های اصلی که به طور انحصاری برای خلبانان ساخته شده‌اند قدمی بزرگ را برای این شرکت فراهم کرده است. ساعت Exospace B55 به دلیل ویژگی هایی که دارد توجه عموم را به سمت خود جلب کرده است.  اما موضوعی که وجود دارد این است ظاهر این ساعت به مانند ویژگی های آن بسیار جذاب است. از نظر انواع رنگ بسیار جذاب و از نظر بصری روشن و واضح می باشد. این موضوع باعث شده است مردانی که این ساعت را به دستان خود می بندند به چیزی فراتر از یک ساعت مچی فکر کنند.

ساعت خلبانی

Rolex Oyster Perpetual Air-King

قطعاً نام تجاری رولکس ذهنیت همه ما را به سمت طراحی های کلاسیک و لوکس می برد.   این ساعت همچنان پیشینه خود را ادامه می دهد با این تفاوت که که برخی از برندهای این ساعت ویژگی های جدید تر و جذاب تر را شامل می شود. نکته قابل توجه در مورد این ساعت صفحه سیاه با اعداد سفید و عقربه های نقره ای و نوشته های سبز زمردی می باشد که نگاه همگان را به سمت خود جلب می کند. این ساعت ویژگی‌های ساعت کلاسیک خود را در کنار فناوری جدید تر در خود جای داده است.

ساعت خلبانی

Fortis 635.10.11 L.01 B-42 Pilot Watch

اگر به دنبال ساعت خلبانی با ویژگی‌های فراوان هستید، Fortis 635.10.11 L.01 B-42  همان چیزی است که شما به دنبالش هستید. این ساعت مچی باورنکردنی تقریباً هر آنچه ممکن است در یک ساعت خلبانی مچی نیاز داشته باشید را داراست. این ساعت که دارای یک حرکت اتوماتیک سوئیسی است دارای کرنوگراف سه عدد زیر شمار یا همان موتور یک حاشیه داخلی تاچیمتر و یک پنجره نمایشگر روز و تاریخ است. علاوه بر همه اینها ، از پنجره شماره گیری کریستال یاقوت کبود ضد انعکاس نیز بهره می برد و تا ۲۰۰ متر در برابر آب مقاوم است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *