کوتاه کردن بند ساعت مچی

آموزش کوتاه کردن بند ساعت مچی در 5 مرحله

بعید است که وقتی برای خرید ساعت مچی به فروشگاه مراجعه می‌کنید، در اولین انتخاب، ساعت مچی‌تان بند مناسبی برایتان داشته باشد. البته به غیر از بندهای سگکی که قابلیت کوتاه و بلند شدن دارند؛ برای هر کسی که استفاده روزمره از ساعت مچی دارد یا به نوعی علاقه‌مند به دنیای ساعت‌ها است، یادگیری طریقه کوتاه کردن بند ساعت مچی مهم است. کوتاه کردن بند ساعت مچی به ویژه برای اشخاصی است که به ساعت‌های بند استیل و فلزی علاقه‌دار دارند چون این ساعت‌ها عموما در یک اندازه‌ی نرمال تولید می‌شوند و برای استفاده نیاز به کوتاه یا بلند شدن دارند. از طرفی نمی‌شود مسئولیت کوتاه کردن بند ساعت مچی را صرفا به مغازه‌دار سپرد. برای این‌که خودتان بتوانید با کمترین امکانات موجود در خانه این کار را انجام دهید در ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید.

کوتاه کردن بند ساعت مچی مرحله به مرحله

یک)  اندازه‌گیری دقیق مچ دست

قدم اول در اکثر کارها مهم‌ترین و اساسی‌ترین قسمت آن کار است. به قولی: خشت اول را زند معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج! کوتاه کردن بند ساعت مچی هم از این قاعده مستثنا نیست. اولین قدم یعنی اندازه‌گیری درست مچ مهم‌ترین مرحله است. اگر درست انجام نشود و اگر پین اشتباهی را خارج کنید، یا پینی را از محل نامناسبی خارج کنید، بند ساعت آن چیزی نمی‌شود که مطلوب شماست و امکان دارد دوباره‌کاری باعث آسیب رسیدن به بند شما شود. پس یکبار و برای همیشه با دقت پین درست را از روی بند ساعت انتخاب کنید تا دچار مشکل نشوید. ساعت را مناسب دستتان ببندید و هرجایی که راحت بودید را علامت بزنید و پین درست را از همان محل خارج کنید. در واقع باید بند ساعت را محکم ببنیدید و تمامی پین‌های فلزی را بازکنید تا بند ساعت به‌صورت صاف و مستقیم روی مچتان بنشیند. برای اینکه قلاب ساعت شما در مکان درست یعنی در میان دست شما قرار بگیرد باید به تعداد مناسب پین از دو طرف بند خارج کنید تا تعادل قلاب به هم نخورد. تعادل نکته‌ی اصلی است. وگرنه بند اندازه می‌شود ولی قلاب یا قفل ساعت در جای درست خودش قرار نمی‌گیرد و جلوه ساعت شما را نازیبا می‌کند.

دو) رفتن به محیطی آرام و با نور کافی

اندازه گیری، خارج کردن پین و باز و بسته کردن بند ساعت کار ریزبینانه و نسبتا سختی است. باید در محیطی باشید که علاوه‌بر نور کافی برای دیدن پین‌های ریز، آرام باشد تا تمرکز شما از بین نرود. داشتن تمرکز در این کار مهم است. حتمن زیر دستتان حوله‌ای نرم بگذارید که اگر ساعت از دستتان افتاد آسیب نبیند و همچین بهتر است ظرف شیشه‌ای کوچکی هم به همراه داشته باشد تا پین‌ها و ابزار را کنار هم قرار دهید تا هم راحت و در دسترس باشد و هم گم نشود. باز و بسته کردن بند ساعت مچی به ابزار‌هایی هم نیاز دارد که در ادامه خواهیم گفت. دانستن این نکته ضروری است که این عمل گاهی با سروصدا همراه است. بهتر است تنها باشید یا جایی باشید که این سروصداها مزاحم اطرافیان نشود.

سه) ابزار‌های لازم

شما برای خروج پین‌ها به چند وسیله نیاز دارید که می‌توانید از فروشگاه‌های ساعت تهیه کنید. یک چکش سرگرد و سوزن خارج‌کننده پین و محل قرارگیری بند

چهار) پل‌های اتصال

قسمت مهم و سخت ماجرا همین‌جاست. باید پل‌های اتصال پین‌ها را خارج کنید. چه‌طور؟ خواهیم گفت. نگران نباشید. به‌طور عموم پشت هر بند فلزی ساعت فلشی وجود دارد که به شما می‌گوید پین از کدام طرف خارج می‌شود. بند ساعت را طوری روی نگه‌دارنده ثابت کنید که محل خروج پین زیر باشد. سوزن را درست روی پین قرار دهید با چکش خیلی آرام ضربه‌های یکسان و ممتد بزنید تا پین خارج شود. پین را حتما در ظرف شیشه‌ای که گفته شد قرار دهید تا به هیچ‌وجه گم نشود.

پنج) اتصال دوباره بند ساعت. بفرمایید!

وقتی به تعدادی که نیازتان بود پین خارج کردید و بند اندازه‌ای شد که مطلوب شما است، وقت آن است که بند ساعت را دوباره مثل روز اولش بکنید. یعنی تمام مراحلی که ذکرش رفت را به‌طور برعکس انجام دهید. پین را قرار دهید و با سوزن و چکش به صورت خیلی آهسته به سر جایش برگردانید. باید مراقب باشد به هیچ‌وجه پین شما کج نشود. وگرنه ساعت و بند آن درست روی دستتان قرار نمی‌گیرد و روی آن ناهمواری‌های اذیت‌کننده‌ای پدید می‌آيد. با انجام این کار مراحل کوتاه شدن بند ساعت مچی به اتمام می رسد.

تغییر اندازه ساعت مچی با بند حصیری

این نوع بندها در کنار زیبایی و استحکام فوق‌العاده‌ای که دارند، بسیار خوش‌دست هستند و تغییر اندازه‌ی بندشان راحت است. تنها به یک ابزار سوزنی نیاز دارید. در مراجل تغییر اندازه بندهای حصیری کافی است ابتدا قفل را با سوزن آزاد کنید. بعد در جایی که قبلا اندازه گرفتید و مناسب است قرار دهید. دوباره قفل را ببینید و تمام. ساعت زیبا و کلاسیک شما قابل استفاده است

نکات تکمیلی اندازه‌ي درست ساعت

همیشه این سوال وجود داشته است که چه اندازه ساعتی برای دست‌های ما مناسب است. در وهله‌ي اول سلیقه نقش مهمی در انتخاب ساعت دارد ولی فارغ از بحث سلیقه، قاعده‌ای برای این‌که برای هر مچی چه ساعتی مناسب است وجود دارد. برای مثال اول مچ دستتان را با یک نوار متری اندازه بگیرید. اگر اندازه‌ي مچ شما بین 15 تا 17 سانتی‌متر باشد، ساعت‌هایی با قطر شیشه‌ي 38 تا 42 میلی‌متر برای شما مناسب است. یا اگر مچ دست شما  بین 19 و 20 است باید به سراغ ساعت‌هایی با قطر 44 تا 46 میلی‌متر بروید چون احتمالا راحت‌تر و زیباتر روی دست‌های شما می‌نشیند و خودش را نشان می‌دهد. اما در کل قاعده بر این اساس است که ساعت هرچه کوچک‌تر باشد بیشتر جنبه‌ي جواهرگونه به خود می‌گیرد. اساس کوچک بودن ساعت‌های مچی زنانه هم همین مورد است. اما برای ساعت‌های مچی مردانه قاعده بلعکس است. ساعت بزرگتر درخشندگی بیشتری دارد و بیشتر نمایان است و باعث بیشتر در دید بودن می‌شود. نکته‌ی دیگری که هم است این است که ساعت مچی ما باید چه‌قدر آزاد روی مچ ما بچرخد؟ کلیت ماجرا این است که ساعت مچی شما باید طوری دور مچ دست شما قرار بگیرد که هم بعد از استفاده‌ي روزمره روی مچ رد و علامت نیاندازد که اگر این اتفاق بیافتد بدان معناست که ساعت کچی شما تنگ است و جلوی رفت‌وآمد خون شما را می‌گیرد. و باید در حدی آزادانه دور مچ حرکت کند که انگشت دستتان بین بند و مچ جا نشود. اگر بیشتر از این آزاد باشد خطر آسیب دیدن ساعت شما وجود دارد. ممکن است از دستتان بی‌افتد و یا در حال قدم زدن به در و دیوار بخورد و خط و خش‌های غیرقابل جبرانی را برای شما به بار بیاورد.

پایان

در نهایت ساعت مچی شما هرچه‌قدر که زیبا باشد و حتی گران‌قیمت، اگر اندازه دستتان نباشد برایتان مشکل‌ساز است. باید در بعد از سلیقه و انتخاب اصولی ساعت مناسب، به این نکته توجه داشت که بند ساعت درست و اندازه باشد. با خواندن مطلب بالا دیگر در پیدا کردن اندازه‌ي مناسب بند و کوتاه کردن بند ساعت مچی دچار مشکل نخواهید شد.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.