همیشه
کوکـــه ...

تاریخچه ساعت های دیجیتال که امروزه میبینیم چیست؟

در عصر دیجیتال امروزی، بدون شک ساعت های دیجیتال بیشتر به عنوان یک کامپیوتر شخصی قابل استفاده می باشند تا به عنوان یک وسیله زمان. این احساس به ویژه، با وجود فناوری ساعت های هوشمند و همچنین، تاریخچه توسعه ساعت هایی که از حالت مکانیکی به کوارتز الکترونیکی تبدیل شدند، تقویت می شود. در ابتدا، ساعت های دیجیتال به دور از محاسبات و باتری شروع به کار کردند و قبل از آنکه بر روی این ساعت های مچی قابلیت ارسال پیام کوتاه، GPS، زنگ هشدار و….. تعبیه شود، ساعت های جیبی پیشتاز بودند. به مرور زمان با پیشرفت فناوری، ساعت سازی سنتی راه را برای ورود صنعت دیجیتال باز کرد و کم کم ساعت های دیجیتال خودی نشان دادند و مورد استقبال مردم قرار گرفتند. در ابتدا، ساعت های دیجیتال یک قطعه بسیار گران قیمت، خاص و لاکچری محسوب می شدند. در ادامه این مقاله از گالری کوک با ما همراه باشید تا تاریخچه ساعت های دیجیتال را توضیح دهیم و بررسی کنیم ساعت های دیجیتال از کجا و توسط چه کسی اختراع شدند؟

برای مشاهده ساعت های دیجیتال گالری کوک کلیک کنید!

تاریخچه ساعت های دیجیتال که امروزه میبینیم چیست؟

تاریخچه ساعت های دیجیتال

  • ساعت دیجیتال چیست؟

قبل از آنکه تاریخچه ساعت های دیجیتال  بررسی نماییم. بهتر است به طور خلاصه راجع به ساعت های  دیجیتال صحبت کنیم.

ساعت های دیجیتال، ساعت هایی هستند که به واسطه ی مدارهای الکترونیکی می توانند زمان را محاسبه کنند و نمایش دهند. هرچند امروزه ساعت های دیجیتال جدید با استفاده از اینترنت می توانند زمان خود را تنظیم نمایند. این نوع ساعت ها، زمان را با استفاده از ال سی دی، LED و یا چراغ نشان می دهند. برخلاف ساعت های آنالوگ، زمان با موقعیت عقربه ها نمایش داده نمی شود و فقط با اعداد و نماد ها به صورت دیجیتالی نشان داده می شود. با این وجود، نوعی از ساعت های دیجیتال وجود دارند که به صورت دیجیتالی دارای عقربه می باشند.

  • تاریخچه ساعت های دیجیتال که امروزه میبینیم چیست؟

در سال ۱۹۷۲، همیلتون اولین ساعت مچی دیجیتال الکترونیکی تجاری دنیا را معرفی کرد. در آن زمان این ساعت، به مبلغ ۲۱۰۰ دلار به فروش رفت که امروزه معادل آن بیش از ۱۲۰۰۰ دلار  می باشد. ساعت های دیجیتال در ابتدای ورود به بازار بخاطر طراحی و ساختار متفاوت و جدیدی که داشتند بسیار کمیاب و گران قیمت بودند. با این حال، در پایان دهه ۱۹۷۰، قیمت ساعت های دیجیتال افت پیدا کرد و با قیمت کمتر از ۱۰ دلار به فروش رسیدند.

مدتها بعد، در دهه ۱۹۸۰ ساعت های دیجیتال را به عنوان جایزه های ارزان قیمت در جعبه غلات قرار می دادند و به فروش می رساندند. در ادامه ی این سقوط، ساعتهای هوشمند جایگزین ساعت های دیجیتال شدند. با این وجود، ساعت های دیجیتال هنوز طرفداران خاص خود را دارند. چگونه از ساعت های دیجیتال به ساعت های هوشمند رسیدیم؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به کشف این موضوع بپردازیم.

  • اولین ساعت دیجیتال الکترونیکی:

با وجود آنکه اولین ساعت های مچی دیجیتال الکترونیکی در دهه ۷۰ ظاهر شدند. اما در حقیقت اختراع اولین ساعت دیجیتال در دهه ۱۹۲۰ اتفاق افتاد و تاریخچه ساعت های دیجیتال  در آن زمان آغاز شد.

این ساعت های دیجیتال از فرآیندهای مکانیکی و با استفاده از ارقام گسسته برای نمایش زمان استفاده می کردند. یعنی هیچگونه تکنولوژی الکترونیکی و کامپیوتری در ساخت آنها بکار برده نشده بود. بسیاری معتقد هستند که اولین ساعت مچی دیجیتالی که به فروش رسیده است، ساعت مچی دیجیتال Cortebert می باشد که متعلق به دهه ۱۹۲۰ است. همانطور که در تصویر مشخص است، در ساخت این ساعت از هیچ گونه باطری استفاده نشده است و مانند سایر ساعت های مکانیکی باید آن را به حالت دورانی بچرخانید یا در اصلاح کوک کنید.

تاریخچه ساعت های دیجیتال
  • Hamilton Pulsar P1 Limited (1972):

در تاریخچه ساعت های دیجیتال، پولسار(Pulsar)، اولین ساعت مچی دیجیتال الکترونیکی می باشد. ساعت دیجیتال پولسار همیلتون در آوریل ۱۹۷۲، با قیمت ۲۱۰۰ دلار به بازار عرضه شد. در ساخت این ساعت دیجیتال بسیار زیبا، از یک نمایشگر دیود ساطع کننده نور(LED) که در پشت یک کریستال یاقوت مصنوعی است، استفاده شده است که همه ی آنها در یک قاب طلای ۱۸ عیار قرار گرفته اند. نمایشگر این ساعت توسط یک مدار پیچیده ۲۵ تراشه تولید شده بود. یکی از نقاط ضعف این ساعت مچی، مصرف بالای انرژی آن بود. به نحوی که تنها زمانی روشن می شد که فرد، دکمه ی جلوی دستگاه را فشار می داد.

تاریخچه ساعت های دیجیتال
  • اولین ساعت مچی دیجیتال با نمایشگر LCD:
تاریخچه ساعت های دیجیتال

ساعت مچی دیجیتال Seiko O6LC، اولین ساعت مچی با نمایشگر کریستال مایع (LCD) بود که در اواخر ۱۹۷۲ معرفی شد. مدت کوتاهی بعد از رونمایی از پولسار، کمپانی سیکو ساعت مچی دیجیتال خود را معرفی و به بازار عرضه کرد. در تاریخچه ساعت های دیجیتال، ساعت مچی Seiko O6LC، اولین ساعتی بود که صفحه نمایشگر جدید داشت و از نظر مصرف انرژی بسیار بصرفه تر بود. طراحی بسیار زیبا و لاکچری این ساعت به نحوی بود که امروز بعد از گذشت ۴ دهه هنوز طرفداران خاص خود را دارد و می توان آن را روی دست برخی افراد مشاهده کرد.

  • Hamilton Pulsar Calculator Watch (1976):
تاریخچه ساعت های دیجیتال

پس از گذشت سه سال از تولید ساعت های مچی دیجیتال LED، کمپانی همیلتون در سال ۱۹۷۶، مدل دیگری از پولسار را ارائه داد که امکانات جدیدی به آن اضافه کرده بود. یکی از امکانات جدید و کاربردی که به ساعت مچی دیجیتال خود اضافه کرد، ماشین حساب بود. بعد از آن، رقابتی بین کمپانی های تولید کننده ساعت های دیجیتال در اضافه کردن امکانات مختلف به ساعت های دیجیتال رخ داد. در تاریخچه ساعت های دیجیتال، آغاز رقابت ها در دهه ۱۹۸۰ بین کمپانی های ژاپنی و آمریکایی شروع شد و آنها در اضافه کردن امکانات جدید و مختلف به ساعت های دیجیتال رقابت کردند.

  • صعود ساعت های دیجیتال با جی شاک:
تاریخچه ساعت های دیجیتال

تولد به یادماندنی ترین و پرکابردترین ساعت های دیجیتال در سال ۱۹۸۳ اتفاق افتاد. کمپانی کاسیو این ساعت را با نام G-Shock به دنیا معرفی کرد. سری سرسخت و ضدضربه G-Shock تا به امروز جزء بهترین ساعت های دیجیتال محسوب می شود.

  • Seiko E-Ink Watch (2010):

کمپانی سیکو اولین ساعت مچی دیجیتال جهان را که از نمایشگر جوهر الکترونیکی ساخته شده بود را در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه کرد. و پنج سال بعد، اولین ساعت مچی با صفحه نمایش جوهر الکترونیکی ماتریس فعال را ارائه داد که وضوح بیشتری داشت.

تاریخچه ساعت های دیجیتال
  • Apple Watch Series 1 (2015):

تاریخچه ساعت های دیجیتال

تا سال ۲۰۱۵، برخی از صاحب نظران ترس داشتند که ساعت های مچی دیجیتال منسوخ شده اند. زیررا بسیاری از افراد برای مشاهده زمان از تلفن همراه خود استفاده می کردند. بعد از آن، اپل واچ ظاهر شد که مد و عملکرد را در یک ساعت هوشمند ادغام کرد. این ساعت با صفحه نمایش OLED، برای نمایش اطلاعات تماس، ارسال پیام، نمایش آمار سلامت و موارد دیگر به آیفون متصل می شد. پس از استقبال فراوانی که از این مدل ساعت شد، کمپانی اپل ساعت های هوشمند خود را به روزرسانی کرد و شرکت های دیگر به دنبال آن، ساعت های هوشمند کاربردی تولید کردند. به نظر می رسد که ساعت های مچی دیجیتال با این اقدام جان تازه ای پیدا کرد.

بدون شک بررسی و توضیح تاریخچه ساعت های دیجیتال بسیار گسترده و مفصل است. در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه برخی از بهترین قسمت های اختراع ساعت های مچی دیجیتال را بیان کنیم.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه