روانشناسی رنگ کودکان و انتخاب رنگ ساعت و لباس

رنگ ها به واسطه ی انرژی که تولید می کنند بر روی عملکرد، ذهن و احساسات کودکان تأثیر بسیاری می گذارند. مطالعات انجام شده به وضوح در رابطه با فواید رنگ ها بر روی رشد مغز، خلاقیت و یادگیری کودکان تایید می کند. البته این نکته قابل ذکر است که رنگ ها بر روی انسان های مختلف می تواند اثرات متفاوت داشته باشد. به عنوان مثال می تواند باعث ایجاد هیجان، ایجاد آرامش، الهام بخشیدن، افزایش اضطراب یا تنش شود. که این اثرات به طور واضح تری در کودکان مشاهده می شود. به بیان دیگر، کودکان می توانند نسبت به رنگ ها واکنش و حساسیت بیشتری نشان دهند.  یکی از فاکتورهای مهمی که والدین هنگام خرید لباس باید به آن توجه کنند، روانشناسی رنگ و انتخاب رنگ لباس برای کودکانشان است. بدون شک، رنگ ها بر روی روحیه و خلاقیت کودکان بی تأثیر نخواهند بود. در ادامه این مقاله از گالری کوک قصد داریم در رابطه با روانشناسی رنگ کودکان و انتخاب رنگ لباس و ساعت صحبت کنیم.

روانشناسی رنگ کودکان و تأثیر آن بر روی کودکان

روانشناسی رنگ کودکان

همانطور که قبلاَ اشاره شد رنگ ها تأثیر بسیاری بر روی عملکرد ذهن کودکان دارند. به نحوی که باعث به وجود آمدن انرژی، افزایش حافظه، ایجاد خلاقیت و… می شود. به همین دلیل است که آشنایی با روانشناسی رنگ کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد و انتخاب رنگ های مناسب برای کودکان کاملاَ مهم است. به عنوان مثال،  استفاده از رنگ قرمز در اتاق، باعث مضطرب شدن کودک می شود یا پوشیدن لباس قرمز یا ساعت و کوله پشتی قرمز می تواند باعث ناآرامی و متشنج شدن کودک شود. به همین دلیل رنگ قرمز برای کودکان بیش فعال توصیه نمی شود.  هنگامی که از رنگ قرمز پر انرژی، برای کودکان بیش فعال استفاده می شود، این حس را به کودک القا می کند که در تمام طور روز فعال و بی قرار باشد. در نتیجه، این امر می تواند بر روی موفقیت آموزشی کودک تأثیر منفی بگذارد. استفاده از رنگ های آبی، بنفش، سبز در وسایل کودکان پر انرژی و بیش فعال، مناسب تر می باشد.

روانشناسی رنگ کودکان

 یکی از مواردی که در روانشناسی رنگ کودکان  به آن اشاره شده است انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک است. لازم است در طراحی اتاق کودکان حساسیت ویژه ای داشته باشید. در انتخاب رنگ دیوار برای اتاق کودکان، سعی کنید از رنگ هایی استفاده کنید که از بینایی کودک محافظت کند. همچنین، رنگ اتاق باید به نحوی باشد که محیط مناسبی برای مطالعه کودک فراهم شود و  یک محیط مناسب برای خواب راحت برای کودکان ایجاد گردد. در نهایت، با انتخاب رنگ مناسب برای طراحی اتاق کودکتان از سلامتی جسمی و روحی آنها محافظت کنید. به این نکته دقت کنید که، هرچه سن کودک کمتر باشد، اتاق او باید ساده تر با رنگ های ملایم باشد.

مطالعات علمی نشان می دهد که رنگ ها نه تنها بر روی لایه های بیرونی مغز، بلکه بر روی کل سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند. به طور مثال، نبض و واکنش های یک کودکان بیش فعال، در اتاقی با رنگ آبی یا صورتی بسیار آرام تر می باشد. وقتی رنگ از چشم به مغز منتقل می شود، مغز هورمون هایی را آزاد می کند که بر احساسات، عملکرد ذهن، سطح انرژی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، نوزادانی که در یک اتاق زرد رنگ هستند عمدتاَ احساس ناآرامی و بی قراری می کنند. اما در یک اتاق آبی یا سبز، احساس آرام تری دارند.

روانشناسی رنگ کودکان

روانشناسی رنگ بچه ها و انتخاب رنگ ساعت و لباس

روانشناسی رنگ کودکان

لباس هایی که با  رنگ های شاد و روشن طراحی شده اند مانند قرمز، زرد، نارنجی و…، باعث افزایش انرژی و شادابی برای کودکان می شود. و عمدتاَ این طیف رنگ ها برای کودکان مناسب تر است و طرفداران بسیاری دارد. به عنوان مثال، قرمز رنگی پر انرژی و شاد است و بهترین انتخاب برای کودکانی است که به نسبت آرام و کم تحرک می باشند. این رنگ باعث ایجاد شور، هیجان و تقویت هوش می گردد. رنگ های سرد مانند آبی، سبز، بنفش، صورتی و… عمدتاَ آرامش بخش می باشند. قطعاَ انتخاب لباس هایی با این طیف رنگ، برای کودکان پر تحرک بسیار مناسب است. این طیف رنگ، باعث ایجاد آرامش، کاهش استرس و بی قراری می گردد.

رنگ های گرم در طراحی لباس های کودکان

در ابتدا از اهمیت روانشناسی رنگ کودکان و تأثیر آن بر روی عملکرد کودکان صحبت کردیم. حال راجع به، رنگ های مناسب برای کودکان و ست کردن رنگ لباس با ساعت مچی آنها صحبت خواهیم کرد. رنگ نارجی جزء رنگ های گرم و پرانرژی می باشد که باعث تحریک ذهن و رشد مغزی می شود که بسیار برای کودکان مناسب است. باعث به وجود آمدن حس برون گرایی، اعتماد به نفس و استقلال در کودکان می شود. شما می توانید لباس نارنجی رنگ کودکتان را با ساعت های مچی قرمز، آبی، سفید و زرد ست کنید. این ترکیب رنگ فوق العاده حس شادابی کودکتان رو دو چندان خواهد کرد.

روانشناسی رنگ کودکان

رنگ زرد انتخاب بسیار مناسبی برای کودکان است به خصوص برای نوزادان تازه متولد شده زیرا باعث می شود که سیستم عصبی بدنشان عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین سرعت یادگیری در کودکان را افزایش می دهد. اما گاهاَ این رنگ باعث احساس تحریک و عصبانیت در کودکان می شود. ساعت های بچه گانه با رنگ های متنوعی موجود است. می توانید ساعت های مچی عروسکی زرد و مشکی، قرمز، آبی و سفید را با لباس زرد کودکتان ست نمایید. اهمیت رنگ ساعت مچی کودکتان، کوله پشتی و یا سایر اکسسوری های متناسب با کودکان در روانشناسی رنگ کودکان بسیار مورد اهمیت است و می توانید این وسایل را با رنگ های متناسب با لباس کودکتان ست نمایید.

رنگ صورتی معمولاَ مورد استفاده برای دختر خانم های کوچولو است. حس آرامش بخش و الهام بخشی که این رنگ به همراه دارد، باعث می شود برای هر دوجنس از آن استفاده شود. همچنین، اگر لباس کودکانتان صورتی باشد ظاهری زیبا و بامزه به آنها می دهد. شما با لباس صورتی،  می توانید ساعت مچی با رنگ های آبی روشن، بنفش، سفید ست نمایید.

روانشناسی رنگ کودکان

رنگ های گرم در طراحی لباس های کودکان

رنگ های سرد همانقدر که آرامش بخش هستند اما بی شک به تنهایی جذابیت زیادی نخواهند داشت. پس بهتر است کنار رنگ های سرد از رنگ های گرم استفاده کنید تا حس شادابی و انرژی را به کودکانتان القا نمایید. رنگ آبی جزء رنگ های سرد محسوب می شود. همانطور که قبلاَ گفته شد این رنگ ملایم و زیبا، باعث آرامش روح و ذهن کودکتان خواهد شد. ضربان قلب راه کاهش می دهد و حس اضطراب و عصبانیت را به شدت کاهش می دهد. در مبحث روانشناسی رنگ کودکان، به رنگ آبی برای کودکانی که در خوابیدن مشکل دارند یا همیشه عصبی و نگران هستند اشاره می کند. بهتر است از رنگ آبی در لباس ها و وسایلش استفاده نمایید. شما می توانید از رنگ های زرد، قرمز، سفید، سورمه ای به عنوان رنگ ساعت مچی کودکتان استفاده نمایید.

روانشناسی رنگ کودکان

رنگ سبز نشانه سلامتی، رفاه و آسایش است. تسکین دهنده روح و ذهن کودکتان خواهد شد. استرس را کاهش می دهد و باعث افزایش تمرکز می شود. اگر می خواهید کودکتان حس آرامش و سرزندگی داشته باشد بهتر است، لباس سبز رنگ برایش انتخاب نمایید. شما به راحتی می توانید لباس سبز رنک کودکتان را با ساعت های مچی نارنجی، زرد، سفید و قرمز ست نمایید. قطعاَ ترکیب رنگ های سرد و گرم باعث زیبایی و شادابی کودکتان خواهد شد.

روانشناسی رنگ کودکان

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.