راهنمای خرید

شیشه ساعت هایی که در ساخت ساعت به کار می روند کدامند؟

شیشه ساعت پوشش شفافی است که جلوی صفحه ساعت قرار گرفته و از آن محافظت می کند. شیشه ساعت اغلب کریستال ساعت یا پنجره ساعت نامیده می شود که وظیفه آن این است که از صفحه ساعت مچی و عقربه های ساعت محافظت کرده و می تواند از مواد مختلفی ساخته شود. به طور کلی، سه نوع کریستال در ساخت شیشه های ساعت به کار می رود:

 • کریستال یاقوت کبود یا Sapphire Glass
 • کریستال معدنی یا Mineral crystal
 • کریستال های پلکسی گلاس یا Acrylic glass
شیشه ساعت هایی که در ساخت ساعت به کار می روند کدامند؟

شیشه ساعت

از کریستال ساعت چه انتظاری می رود؟

انتظاری که از شیشه ساعت می رود آن است که از خصوصیاتی چون مقاومت در برابر خش خوردگی، مقاومت در برابر گرما و سرما، شفافیت زیاد جهت نمایش واضح عقربه ها و اعداد روی صفحه ساعت، مقاومت در برابر تغییر رنگ، و مهمتر از همه مقاومت در برابر شکسته شدن برخوردار باشد. موارد دیگری که می توان برای شیشه ساعت با کیفیت بر شمرد آن است که در عین زیبایی، ضد انعکاس نور یا آنتی رفلکس باشد.
در واقع شیشه های ساعت کریستال یاقوت کبود با خاصیت آنتی رفلکسی از گرانترین انواع شیشه ها می باشد. از این کریستال ها تنها در ساعت مچی های برند های خاص و گران از جمله پتک فیلیپ، واشرون کنستانتین وچند برند خاص دیگر استفاده می گردد.

شیشه ساعت اکریلیک چه خصوصیاتی دارد؟

کریستال های پلکسی گلاس که اغلب پلاستیک یا اکریلیک نامیده می شوند. بسته به هزینه ساعت، یا عملکردهای سختی و مقاومت ساعت، از کریستال های مختلفی استفاده می شود که بر قیمت و ارزش ساعت تأثیر می گذارد و همه آنها موافقان و مخالفان خود را دارند. شیشه اکریلیک، ارزانترین شیشه در بین سه نوع فوق الذکر بوده و تا دهه ۱۹۸۰ بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.
این نوع کریستال سبک، بادوام و مقرون به صرفه است. در واقع نوع شیشه پلاستیکی محسوب می شود که مستعد خراش است ولی انعطاف پذیر و شفاف بوده و بسیار سبک می باشد. از این نوع شیشه ساعت در ساخت ساعت مچی های کودکان زیاد استفاده می گردد.

تفاوت کریستال ساعت معدنی با کریستال یاقوت کبود چیست؟

به طور معمول در انواع ساعت های لوکس، کریستال های یاقوت کبود ترجیح داده می شوند. به طور کلی شیشه معدنی پرکاربردترین ماده در ساخت شیشه ساعت در صنعت است. کریستال معدنی یک کریستال شیشه ای معمولی است که برای مقاومت در برابر خراش، تحت عملیات حرارتی یا شیمیایی قرار گرفته است. گرچه این نوع شیشه ساعت به اندازه یاقوت کبود ضد خراش نیست، اما از نظر مقاومت در برابر خش از مقاومت بیشتری در قیاس با پلاستیک برخوردار است.

تاثیر دمای هوا بر کریستال ساعت

در شرایط شدید گرم شدن یا سرد شدن، اگر ضربه ای به طور مستقیم از زاویه خاصی به سطح شیشه برخورد کند،در واقع شیشه می تواند ترک بخورد یا خرد شود. این نوع شیشه ساعت از شیشه های پلاستیکی قوی تر است اما در برابر خراش مقاوم نیست. با پوشاندن لایه ای بر روی شیشه معدنی می توان آن را سخت تر کرد که می تواند آن را تا دو برابر قوی تر کند.

شیشه ساعت هایی که در ساخت ساعت به کار می روند کدامند؟

تاثیر دمای هوا بر کریستال ساعت

کدام کریستال ساعت با دوام ترین و بهترین کیفیت را داراست؟ کریستال یاقوت کبود یا Sapphire crystal بسیار محکم و ضد خش است و آن را به گزینه برتر برای یک شیشه ساعت خوب تبدیل کرده است. کریستال یاقوت کبود به صورت مصنوعی ساخته می شود و در واقع به عنوان شیشه در نظر گرفته نمی شود بلکه کریستال یا بلور است. از اکسیدهای آلومینیوم بلوری به عنوان ماده اصلی کریستال یاقوت کبود استفاده می شود.

طریقه ساخت یاقوت کبود

ابتدا پودرهای ریز میکرونی نمک خالص در دمای بسیار بالایی معادل ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده شده است. همچنین از ترکیب با عناصری به ماده ای به نام سنگ سنباده تبدیل می شود. سپس آنها را با اره های الماسه به ورقه های بسیار نازک برش می زنند. پس از آن با صیقل دادن سطح، ضخامت آن را به کمتر از ۰٫۰۲ درصد می رسانند و با مواد شیمیایی ویژه ای سطح کریستال را پولیش زده و برای تبدیل به محصول نهایی “شیشه ساعت” پرداخت می کنند. اما مزیت واقعی شیشه یاقوت کبود در سختی فوق العاده آن است. سختی این ماده حدود دو برابر یک شیشه استاندارد بوده و تقریباً به سختی یک الماس است.

توضیح دقیق برای تفاوت یاقوت کبود و الماس

برای تصور بهتر باید گفت، یاقوت کبود دارای سختی با مقدار ۹ است. در حالی که الماس دارای مقدار سختی ۱۰ در مقیاس Mohs است که برای اندازه گیری سختی مواد معدنی استفاده می شود. در حالی که یاقوت کبود از بین سه گزینه کریستال گران تر است، اما به دلیل مقاومت در برابر خراش و خرد شدن، مزایای خود را دارد. کریستال یاقوت کبود علاوه بر مقاومت در برابر خراش، نسبت به شیشه یا پلاستیک دارای مقاومت بیشتری در برابر ترک خوردگی و شکستگی دارد. به طور معمول در تولید ساعت های لوکس، استفاده از کریستال های یاقوت کبود برای شیشه ساعت ترجیح داده می شوند.

شیشه ساعت هایی که در ساخت ساعت به کار می روند کدامند؟

توضیح دقیق برای تفاوت یاقوت کبود و الماس

چگونه می توان یاقوت کبود را از شیشه معدنی تشخیص داد؟

برای آنکه اطمینان یابید که جنس شیشه ی ساعت تان از یاقوت کبود است یا خیر، می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • قطره آب، اگر آب را روی شیشه های یاقوت کبود بریزید، آب مانند برگ نیلوفر آبی جمع می شود، اما آب روی شیشه معدنی متفاوت بوده و کمی پخش می شود.
 • رنگ، زمینه رنگ کریستال یاقوت کبود کمی صورتی یا سفید شیری است ولی شیشه های معدنی اغلب دارای زمینه رنگ آبی هستند.
 • لمس و احساس، اگر به یاقوت کبود دست بزنید احساس سردی خواهید کرد ولی برای شیشه مواد معدنی اینگونه نیست.
 • ضربه، روی کریستال یاقوت کبود که آن را اصل می دانید با سر انگشتان خود ضربه بزنید. سپس روی ساعتی که سال هاست از آن استفاده می کنید، ضربه بزنید. بدون توجه به ضخامت آن می توانید تفاوت را تشخیص دهید. وقتی روی شیشه ساعت از جنس کریستال یاقوت کبود ضربه بزنید احساس می کنید صیقلی و سخت است. شبیه وقتی که روی شیشه جلو اتومبیل خود ضربه می زنید.
 • نگاه کردن، اگر با دقت روی کریستال یاقوت کبود نگاه کنید و روی آن خراشی ایجاد شده باشد، یاقوت کبود نیست.
 • دستگاه، همچنین می توانید از دستگاه حرفه ای برای اندازه گیری چگالی، درخشندگی، انکسار، سختی و برخی اطلاعات فنی دیگر استفاده کنید.

اطمینان از اصل بودن کریستال ساعت

یک روش مطمئن تر، خرید کردن از فروشنده ای است که به او اعتماد دارید. در اینصورت دیگر از اینکه ممکن است شیشه ساعت شما جعلی باشد، نگرانی ندارید. در هنگام تعمیر و تعویض شیشه های ساعت بهتر است به تعمیرکار مورد اعتماد و یا تعمیرکار نمایندگی ساعت خود رجوع نمایید.

آیا شیشه ساعت یاقوت کبود می تواند خراشیده شود؟

کریستال یاقوت کبود توسط ساعت سازان سطح بالا استفاده می شود. یاقوت کبود نمره جامد ۹ از ۱۰ را در مقیاس سختی معدنی Mohs، دقیقاً زیر الماس کسب می کند و مقاومت آن در برابر خراش نسبت به شیشه معدنی نیز بیشتر است. حتی اگر کریستال یاقوت کبود سخت تر از شیشه معدنی باشد، تلاش اضافی برای پرداخت بیشتر آن ارزش گرفتن نتیجه بهتر را دارد. کریستال یاقوت کبود هنگام افتادن بر روی زمین امکان شکستن بیشتری را نسبت به شیشه معدنی دارد. بدیهی است که این بزرگترین مشکل همه آنهاست. اگرچه یاقوت کبود در جلوگیری از ایجاد خراش کیفیت خوبی دارد، اما در جلوگیری از ایجاد ترک خوب نیست. این ترک ها در نهایت منجر به خرد شدن شیشه ساعت می شوند.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل انواع شیشه ساعت ها، کریستال ساعت و یاقوت کبود را برای شما شرح دادیم. حال اگر به دنبال ساعت هایی با دوام شیشه بالا هستید می توانید در سایت ساعت کوک محصول مورد نظر خود را پیدا کنید و آن را خریداری کنید.

سوالات متداول

 1. چگونه با نگاه کردن می توان یاقوت کبود را از شیشه معدنی تشخیص داد؟
  اگر با دقت روی کریستال یاقوت کبود نگاه کنید و روی آن خراشی ایجاد شده باشد، یاقوت کبود نیست.
 2. آیا محصولات ساعت کوک دارای گارانتی می باشد؟
  بله تمامی محصولات ساعت کوک دارای ۱۲ ماه گارانتی شرکتی می باشد.
 3. کدام کریستال ساعت با دوام ترین و بهترین کیفیت را دارد؟
  کریستال یاقوت کبود یا Sapphire crystal بسیار محکم و ضد خش است و آن را به گزینه برتر برای یک شیشه ساعت خوب تبدیل کرده است.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *