راهنمای خرید

ساعت اتوماتیک چیست؟

ساعت اتوماتیک

ساعت مچی ها دارای انواع مختلفی می باشند که یکی از آن ها ساعت اتوماتیک می باشد. بهتر است بدانید موتور ساعت مچی نیز دارای انواع مختلفی است که قبل از خرید باید انواع آن و نحوه کار کردن با آن ها را بدانید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. موتور ساعت اتوماتیک گونه ای از ساعت مچی مکانیکی است که به عنوان ساعت مچی خود کوک نیز شناخته می شود. این مدل ساعت مچی ها اولین بار در دهه های آغازین قرن بیستم به بازار عرضه شدند. این نوع موتورها، انرژی خود برای کار کردن را از طریق حرکت دست تامین می کنند و برخلاف ساعت مچی های کوارتز نیازی به باطری ندارند. در واقع تا زمانی که ساعت مچی روی مچ فرد قرار دارد و مرتب استفاده می شود، بدون نیاز به کوک کردن، کار می کند.

ساعت اتوماتیک چیست؟

ساعت اتوماتیک

نحوه کارکرد ساعتهای اتوماتیک به این گونه است که اگر به صورت مداوم و روزانه استفاده شود، کارش را به درستی انجام می دهد. اما اگر مدتی از استفاده آن گذشته باشد، برای تامین انرژی به کوک کردن به وسیله دسته کوک نیاز دارد. به طور معمول این ساعت مچی ها گران تر از ساعت های باطری دار هستند. البته که این موضوع همیشه صدق نمی کند.

نحوه کارکرد موتور ساعت اتوماتیک

به طور کلی ساعتهای اتوماتیک از قطعات پیچیده ای تهیه شده اند که با نظم خاصی کنار یکدیگر چیده شده اند. اطمینان از عملکرد همیشگی ساعت مچی ها در طولانی مدت برای هر ساعت سازی ضروری است. اجزا به طور  منظم کار می کنند تا عقربه های ساعت مچی با سرعت تنظیم شده ای حرکت کنند. این ساعت مچی ها به واسطه انرژی ذخیره شده در شاه فنر حاصل از حرکات روزانه دست شما کار می کند. انرژی باعث حرکت روتور (وزنه فلزی لنگر مانند) ساعت مچی می شود و بقیه ساز و کار ها انجام می شود. یک قانون کلی در مورد دقت موتور ساعت مچی اتوماتیک وجود دارد. این قانون می گوید که اگر یک ساعت مچی در طی دو روز بیش از ۲۵ ثانیه جلو یا عقب شود، مشکلی وجود دارد و نیاز به سرویس دارد.

نحوه نگهداری موتور ساعت اتوماتیک

همانطور که در توضیحات برای ساعت اتوماتیک گفته شد، موتور این ساعت با استفاده مکرر از آن کار می کند. پس می توان گفت استفاده مرتب از این ساعت مچی یکی از ساده ترین راه های مراقبت از آن است. همیشه ساعت مچی را خشک و تمیز نگه دارید. برای پاک کردن صفحه، هر شب از یک پارچه نرم استفاده کنید. از استحمام و دوش گرفتن، هنگامی که ساعت مچی در دستتان است، خودداری کنید. گرچه ممکن است ساعت مچی ضد آب باشد، اما ساعت مچی ها معمولاً نمی توانند دمای بالای آب را تحمل کنند. همچین برای اینکه ساعت مچی اتوماتیک شما دقیق و زیبا بماند، هر سه تا پنج سال یکبار به سرویس حرفه ای احتیاج دارد.

ساعت اتوماتیک چیست؟

نحوه نگهداری موتور ساعت اتوماتیک

مزایای موتور ساعتهای اتوماتیک

 • نیاز به باتری ندارد
 • به طور معمول ظاهر جذاب و زیباتری نسبت به ساعت های کوارتز دارند
 • برعکس ساعتهای کوارتز که حرکت عقربه ثانیه شمار به صورت تیک تاک است، این حرکت در ساعتهای اتوماتیک، روان است

معایب موتور ساعت اتوماتیک

 • این نوع از موتور ساعت مچی دقت پایین تری به نسبت دیگر موتورها دارد
 • به دلیل پیچیدگی و وجود قطعات زیاد در آن از قیمت بالایی برخوردار است
 • برای زمان هایی که از آن استفاده نشود نیاز به کوک شدن دوباره دارد و انرژی را کم ذخیره می کند
 • به طور معمول سنگین و بزرگ هستند

خرید ساعت مچی اتوماتیک

راه های زیادی برای خرید ساعت مچی وجود دارد، اما بهتر است ساعت مچی را به صورت اینترنتی خریداری نمایید. چرا که به راحتی می توانید تمامی مدل های ساعت را مشاهده کنید، آن ها هم از نظر فنی و ظاهری و هم از نظر قیمتی با یکدیگر مقایسه کنید. حال بهترین سایت موجود برای خرید اینترنتی ساعت مچی، گالری ساعت کوک می باشد. همچنین با خرید از این مجموعه می توانید از گارانتی ۵ ساله ساعت کوک بهره مند شوید.

ساعت اتوماتیک چیست؟

خرید ساعتهای مچی اتوماتیک

سخن پایانی

در این مطلب به طور خلاصه در مورد ساعت اتوماتیک صحبت کردیم و این نوع از موتورهای ساعت مچی را برای شما به صورت کامل شرح دادیم. اگر قصد خرید ساعت مچی را دارید می توانید ساعتهای اتوماتیک را نیز در لیست خرید خود قرار دهید.

سوالات متداول

 1. موتور ساعت اتوماتیک چگونه کار می کند؟
  به زبان ساده موتور این ساعت ها ، در صورتی که این ساعت را بر دست داشته باشید کار می کند و نیازی به باتری و کوک کردن ندارد.
 2. ساعت اتوماتیک چه تفاوتی با ساعت کوارتز دارد؟
  به طور معمول ظاهر جذاب و زیباتری نسبت به ساعت های کوارتز دارند – برعکس ساعتهای کوارتز که حرکت عقربه ثانیه شمار به صورت تیک تاک است، این حرکت در ساعتهای اتوماتیک، روان است
 3. نحوه نگهداری موتور ساعت اتوماتیک به چه صورت است؟
  می توان گفت استفاده مرتب از این ساعت مچی یکی از ساده ترین راه های مراقبت از آن است.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *