همیشه
کوکـــه ...

تاریخچه ساعت های دیواری یکی از اکسسوری های جذاب خانگی!

امروزه تقریبا یک یا دو ساعت، بروی دیوار های هر خانه،شرکت و یا حتی مکان های عمومی، وجود دارد. تاریخچه ساعت های دیواری عجیب نیست اما دانستنش خالی از لطف نیست. ساعت ها به طور کلی به ما کمک می کنند تا کارهایی که در طول روز قرار است انجام دهیم را مدیریت و جریان آن را کنترل کنیم. پس تعجبی ندارد که وجود آنها ،انقدر ضروری و مهم هستند. برای هزاران سال، انسان‌ها زمان را به شیوه‌های مختلف اندازه‌گیری کرده‌اند، برخی شامل ردیابی حرکات خورشید با sundials و برخی با  استفاده از ساعت‌های آبی و ساعت‌های شمع. از آنجا که ما در طول روز تعداد دفعات بسیاری به ساعت نگاه می کنیم و زمان فعالیت های خود را با استفاده از آن چک میکنیم؛با خود فکر کردم که شاید برایتان جالب باشد که با هم، مروری بر تاریخچه این نوع ساعت ها، داشته باشیم. اما این را هم بگویم که داستان تاریخچه ساعت های دیواری واقعا ارزش بررسی و مطالعه را دارد! در ادامه با گالری کوک همراه باشید!

تاریخچه ساعت های دیواری و انواع آن

  • ساعت های آبی یونانی این نوع ساعت ، از اولین تلاش های بشر برای اندازه گیری زمان و ساخت وسیله ای بود که بتواند اینکار را انجام دهد. اختراع این نوع ساعت دیواری توسط مصریان انجام گرفت. در این مدل از جریان یک نواخت آب استفاده می شد و در واقع به این شکل بود که ظرفی مدرج شده و سوراخ داری بود که از آب پر شده و آب به صورت قطره قطره و با توجه به مقدار آب خروجی، زمان را تا حدودی مشخص می کرد. 
  • ساعت های ماسه ای یا همان شنی ساعت‌های شنی،یعنی ساعت هایی که با آب و شن درست شده بودند، از تلاش های بعدی انسان ،برای ساخت تجهیزات مفید آن زمان بود. ساعت شنی از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل می شد که میان آن، یک سوراخ باریک برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه شده بود، تا شنها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود.بعد ظرف را وارونه می کردند و همان عمل مجددا تکرار می شد. با مشخص شدن تعداد دفعاتی که شن ها در حبابها جابه جا می شدند ، حدود تقریبی زمان و ساعت مشخص می گردید.مشکل این نوع ساعت دقیقا همان تقریبی کارکردن آن بود و خیلی دقیق و قابل اعتماد نبود.در این مرحله هم تلاش انسان ها برای برطرف کردن نیاز به اندازه گیری دقیق زمان،چندان کارساز نبود و با این شرایط همچنان زمان، جز حیاتی از زندگی محسوب نمی شد، در نتیجه جستجو برای بهترین و دقیق ترین ساعت بازهم ادامه داشت.
 
  • ساعت های آفتابی

این مدل ساعت ها مربوط به مصریان باستان می باشد ،که حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد ساخته‌شده است و جالب تر این هست که قدیمی‌ترین ساعت آفتابی شناخته‌شده از مصر به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. آنها از اولین وسایلی بودند که برای اندازه‌گیری زمان یک روز استفاده می‌شدند. نحوه کارکرد ساعت آفتابی به این شکل بود که زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می سنجید.معمول‌ ترین نوع آفتابی، از میله‌ای ساخته شده‌ است که روی صفحه‌ای قرار داشت و ساعت‌های شبانه‌روز روی صفحه نشانه‌گذاری شده‌ بود. وقتی مکان خورشید در آسمان عوض می‌شود، مکان سایه میله هم روی صفحه جابه‌جا می‌شد و زمان را نشان می‌داد.

  • ساعت های شمعی

اولین صحبت ها مربوط به ساعت‌های شمعی، از یک شعر چینی که در سال ۵۲۰ میلادی نوشته شده بود،گفته شده است.طبق این شعر، زمان را با میزان سوختگی شمع اندازه می گرفتند و این ساعت وسیله ای بود برای تعیین زمان در شب.

 

رویکردی جدیدتر از ساعت های دیواری: در ادامه تاریخچه ساعت های دیواری به مرور زمان و با ایده ای جدیدتر ، ساعت ها پیشرفته تر شدند و  مدل های دقیق تری برای نمایش زمان، همچون مکانیکی، وزنه ای، فنر دار، برقی و باطری دار جایگزین مدل های قدیمی همچون مدل های آفتابی، آبی، ماسه ای و شمعی شدند. به خصوص زمانی که از فنر برای استفاده در چرخ دنده های کوچک آن استفاده شد.از همان موقع علاوه بر شمارش ساعت،شمارش دقیقه و ثانیه هم امکان پذیر شد و دقت در اندازه گیری زمان، بسیار بالا رفت. در آن دوران وجود ساعت برای کلیساها بسیار ضرورت داشت مخصوصا برای راهبان که قصد داشتند در اوقات نماز مردم را به کلیسا دعوت کنند. همین امر باعث شد ،بین سالهای ۱۸۶۵ تا ۱۸۶۸ بزرگترین و حجیم ترین ساعت دیواری جهان، در کلیسای سن پیر در فرانسه نصب گردد.این ساعت به شکلی بود که ارتفاعی حدود ۱۲ متر داشت و از ۹۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده بود.

همه چیز درباره ساعت دیواری

مهم ترین وسیله هر منزل! در نهایت ساخت ساعت های دیواری به شدت افزایش پیدا  کرد و تبدیل شد به اساسی ترین وسیله دکوری هر منزل. ساعت های دیواری در مدل های بسیار گوناگونی یافت می شود و می توانید با توجه به رنگ و سبک چیدمان وسایل منزل ،مدل دلخواه خود را براحتی پیدا کنید.چند نمونه از این مدل ها: سلطنتی، تبلیغاتی، مدرن و فانتزی می باشد. شما برای خرید یک ساعت مناسب باید به مواردی شامل سبک وسایل منزل،رنگ وسایل و محلی که برای نصب آن در نظر گرفته اید توجه کنید. برای مثال یک ساعت دیواری با مدل سلطنتی برای یک خانه با وسایل مدرن مناسب نمی باشد یا ساعت تبلیغاتی برای خانه استفاده نمیشود و بیشتر مناسب محل کار می باشد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه