تاچومتر چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ نحوه محاسبه آن چیست؟

تاچومتر یا سرعت سنج، قابلیت منحصر به فردی است که، اندازه گیری زمان بر حسب فاصله و فاصله برحسب زمان انجام می دهد. تاچومتر شامل یکسری اعداد می باشد که دور لبه ساعت های مچی آنالوگ حکاکی یا نشانه گذاری شده است. در ادامه این مقاله از گالری کوک با ما همراه باشید تا با عملکرد این قابلیت جدید و نحوه محاسبه آن آشنا شوید.

تعریف تاچومتر و نحوه محاسبه آن:

ساعت هایی که مجهز به این فناوری هستند، معمولاَ در قالب ساعت های اسپرت و مدرن ساخته می شوند و دارای  طراحی و سبک بسیار شیک و جذابی هستند. از این رو، نظر خیلی از افراد را به خود جلب کرده اند. تاچومتر معمولا از عدد 400 روی عدد شمارهٔ دو شروع می شود و به ۶۰کنار عدد ۱۲ ساعت مچی ختم می شود.

تاچومتر

شما به واسطه این فناوری نوین، می توانید میزان سرعتی را که صرف انجام کاری کرده اید را محاسبه و اندازه گیری کنید. این محاسبه بر اساس اعداد مخصوص تاچیمتر که در بازه ۶۰ تا ۵۰۰ می باشند انجام می شود. شما میتوانید این اعداد را بر روی قاب ساعت مشاهده نمایید. عملکرد و کارکرد سرعت سنج بسیار ساده است، این فناوری نوین اندازه گیری زمانی را به واحد سرعت تبدیل می کند. همچنین، اندازه گیری فاصله به واسطه این فناوری امکان پذیر می باشد. سرعت سنج این امکان را به شما می دهد که،  سرعت در محدوده ۱کیلومتری را اندازه گیری کنید، البته شما می توانید از کرنومتر یا ثانیه شمار هم استفاده کنید. به طور کلی کاربرد سرعت سنج در، اندازه گیری سرعت باتوجه به مسافت و اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت میباشد. دقت کنید که این مسافت باید در محدوده ۱کیلومتر باشد.

  • اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت:

 ابتدا یک فاصله ۱کیلومتری را در نظر بگیرید و نقطه آغاز و پایان را مشخص نمایید. حال برای محاسبه سرعت، هنگام حرکت در نقطه آغاز، کرنومتر را به کار بیندازید و پس از رسیدن به نقطه پایان کرنومتر را متوقف نمایید. عقربه ثانیه شمار کرنومتر به هرعددی از تاچومتر اشاره داشت، آن عدد میزان سرعت طی شده در مسافت ۱کیلومتری می باشد. معمولاَ ساعت هایی که به فناوری سرعت سنج مجهز هستند، دارای کرنومتر (کرنوگراف) می باشند.

  • اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت:

حال می خواهیم از طریق تاچومتر، مسافت بین دو نقطه ی مشخص با یک سرعت ثابت را اندازه گیری نماییم. تصور کنید جسمی با سرعت ثابت در حال حرکت است. لحظه ای که عقربه ثانیه شمار کرنومتر حرکت خود را آغاز کند و عقربه سرعت سنج به آن عدد سرعت ثابت رسید، نشان دهنده آن است که این جسم، مسافت ۱ کیلومتری را در مدت زمان تعیین شده توسط کرنومتر با سرعت ثابت طی کرده است.

 ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که عملکرد سرعت سنج و کرنومتر یکسان است. اما در ظاهر عملکرد آنها یکی است، در واقع تاچیمتر قادر است سرعت حرکت جسم و فاصله میان دو نقطه را اندازه گیری کند، اما کرنومتر فقط یک تایمر است. اما هرساعتی که مجهز به سرعت سنج است، حتما باید کرنومتر داشته باشد.

تاچومتر

حال، متوجه شدیم که این اعداد دور قاب ساعت مچی برای زیبایی و جذابیت نیستند، بلکه قابلیت مفیدی برای اندازه گیری سرعت و مسافت می باشد. در واقع محاسبه سرعت و مسافت در ساعت های دیجیتال یا تلفن همراه به راحتی انجام می شود. اما محاسبه این دو پارامتر توسط ساعت های آنالوگ، یک قابلیت منحصر به فرد و ویژه را فراهم می کند.

به طور معمول این تکنولوژی روی ساعت های کرنوگراف وجود دارد و می تواند کمک کننده باشد. با وجود تلفن های همراه یا ساعت های مچی دیجیتال دقیق، شاید وجود تاچومتر روی ساعت مچی بی مصرف به نظر برسد اما اصلا اینطور نیست. هرچه ساعت مچی شما دقیق تر و دارای جزییات بیشتری باشد، هم سطح آن بالاتر است و هم لذت استفاده از آن بیشتر.  

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.