همیشه
کوکـــه ...

نگهداری صحیح ساعت مچی دارای چه نکاتی است؟

نگهداری صحیح ساعت مچی ، مانند نگهداری هر کالای با ارزش دیگری باید مورد توجه قرار گیرد. اما ساعت مچی را باید در چه شرایطی نگهداری کرد؟ ساعت مچی کارکردی بیشتر از نشان دادن زمان دارد. امروزه ساعت مچی به یکی از اشکال مد تبدیل شده است و همین نکته باعث شده تا با به وجود آمدن تلفن‌های همراه که هم زمان و هم روز و هفته را به ما می‌گویند، هنوز ساعت مچی تولید می‌شود و همیشه محصولی کاربردی و شیک بوده است. برای اینکه ساعت مچی شما همیشه خوب دیده شود و در بهترین حالت خودش باشد باید از ویژگی‌هایش اطلاع داشته باشید و همچنین شرایط نگهداری صحیح ساعت مچی را  که اصلی مهم و مورد نیاز است بدانید. در ادامه چند نکته‌ي ضروری برای شرایط نگهداری صحیح ساعت مچی و ترفندهایی که باعث می‌شود طول عمر ساعت مچی شما بیشتر شود را باهم می‌خوانیم. با در نظر گرفتن نکات زیر، ساعت شما برای سال های زیادی به شما وفادار خواهد ماند. روش حفاظت صحیح ساعت مچی در این مقاله میخوانیم:
  • زمان مناسب برای سرویس ساعت چه زمانی است؟
  • آیا می­توان ساعت را همیشه استفاده کرد؟
  • آیا ساعتهای کوارتز به تعمیر و نگهداری نیاز دارند؟
  • نگهداری از بند چرمی چگونه است؟
  • روش مقابله با ضربه در ساعت را بدانید!
پیشنهاد ساعت کوک به شما: برای مشاهده ی ساعت ست زنانه و مردانه کلیک کنید.

آیا ساعت مچی به سرویس منظم نیاز دارد؟

شما باید هر 3 تا 5 سال یکبار، نزد یک متخصص ساعت بروید و از او بخواهید ساعت شما را سرویس کند. این متخصص می­تواند ببیند آیا ساعت شما به تنظیم دقیقی برای کارآیی صحیح نیاز دارد یا خیر. به طور کلی، سازندگان ساعت پیشنهاد می­ کنند که ساعت های جدید حداقل هر سه تا پنج  سال سرویس دهی شود. بنابراین اگر یک ساعت مچی را بیش از یک دهه قبل خریداری کرده اید، باید آن را حداقل هر 5 سال یک بار سرویس کنید البته اگر علاقمند باشید تا ساعت گران بهاتون سال های سال هم کنار شما باشه. سرویس منظم ساعت مچی

تمیز کردن مداوم ساعت مچی

هرچیزی از جمله ساعت مچی نیاز دارد تا تمیز شود. گردوخاک می‌تواند در روند عادی یک محصول خلل ایجاد کند. با این حال بعضا ما این نکته ساده را فراموش می‌کنیم و یا بنا بر تنبلی مدام عقبش می‌اندازیم و در نهایت تحت شلوغی روزها به دست فراموشی می‌سپاریم. تمیز كردن مداوم ساعت‌های مچی یا به‌طور کلی نگهداری ساعت مچی امری بسیار حیاتی است که در مطلب «تمیز کردن ساعت مچی» به کلی توضیح داده‌ایم اما برای یاداوری در این مطلب مجدد بازگو می‌کنیم. یادمان باشد تمیز کردن ساعت مچی نه تنها ساعت شما را در شرایط خوبی نگه می‌دارد بلکه نشانه‌ی شخصیت شما خواهد بود. از مسواک برس نرم استفاده کنید و صفحه ساعت خود را به کمک آن تمیز کنید. اگر عناصر خاصی مانند برلیان یا الماس روی صفحه ساعت شما وجود دارد برای از بین بردن آلودگی از پنبه آغشته به الکل درصد پایین استفاده کنید. از طرف دیگر، برای تمیز کردن ساعت های مچی بسیار قدیمی شما بهتر است تمیز کردن ساعت را به دست متخصصان این موضوع بسپارید. این موضوع بسیار مهمی برای شرایط نگهداری صحیح ساعت مچی به شمار می رود. تمیز کردن قاب و بند ساعت مچی شما بستگی به این دارد که از چه ساعتی استفاده می کنید. اگر بند ساعت شما چرمی است برای تمیز کردن آن باید از پارچه‌ی نمدار  استفاده کنید و سپس آن را حتما خشک کنید. ساعتتان را خشک کنید. ساعت‌های فلزی تمایل به زنگ‌زدگی دارند. تعریق پوست می‌تواند ساعت شما را در معرض زنگ زدگی قرار دهد. همیشه خشک بودن ساعت را کنترل کنید. در مورد نظافت ساعت‌های بند چرمی یا پلاستیکی، اگر کارتان فیزیکی است و تعریق بالایی دارید بهتر است هنگام کار ساعت خود را در بیاورید تا تعریق دست باعث نشود که ساعت شما خراب شود.  در فصل‌های گرم سال نیز که ساعت های بند چرمی می‌پوشید بعد از استفاده از ساعتتان حتما بند ساعت را در صورت خیس شدن در اثر تعرق، خشک نمایید تا باعث پوسیدگی بند شما نشود. اگر بند پلاستیکی استفاده می‌کنید این رطوبت در طول سالیان می‌تواند باعث سفتی و خشکی بند شود.

6 نشانه برای اینکه ساعت ما نیاز به سرویس دهی دارد!

در نگهداری صحیح از ساعت مچی شش علامت مشخص می­ کند که زمان سرویس دهی به آن رسیده است: – وجود رطوبت در کِیس ساعت. – عقربه ثانیه شمار چند ثانیه را رد می­ کند. – شما صدای تق تق را از داخل کیس می­ شنوید. – به نظر می رسد عقربه ­ها در حرکت خود لَق می­ زنند. – ساعت مچی بیش از 4 تا 6 ثانیه در روز جلو یا عقب است. – شما قصد دارید به تعطیلات بروید.

سرویس کردن ساعت در بازه‌های زمانی مشخص

در حالت ایدئال، ساعت‌های مکانیکی باید هر دو سال سرویس دقیق و کامل بشوند در حالی که ساعت‌های کوارتز را می‌توان نهایت هر سه سال سرویس کرد. علاوه بر این هنگامی که باتری ساعت شما ضعیف یا تمام می شود باید بلافاصله برای تعویض اقدام نمایید تا از خطر نشتی که باعث آسیب جدی به ساعت شما می‌شود، جلوگیری نمایید تا هزینه تعمیر بیشتری برای شما نداشته باشد. سولفاته شدن باطری خالی وقتی که مدت زیادی در ساعت بماند می‌تواند هزینه‌های زیادی برای شما بتراشد. پس هر زمان که احساس کردید ساعتتان ضعیف است به سراغ تعویض باطری بروید.

هزینه سرویس دهی به ساعت چقدر است؟

هزینه سرویس و نگهداری صحیح ساعت مچی، بستگی به چند مورد دارد. مارک ساعت، تعداد مشکلات در اجزاء حرکتی، قطعات آسیب دیده ای که نیاز به تعویض دارند و سرویس کلی که انجام می­ شود. هر ساعت ساز مستقل، معمولاً دستمزد خاص خود را برای سرویس ساده در یک ساعت لوکس اعلام می­کند.

دور نگه‌داشتن ساعت از میدان مغناطیسی و آهنربا

می‌توانید با رجوع به مقاله «تاثیر آهنربا روی ساعت مچی» در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید اما همین‌قدر بدانید که قرارگیری دائم ساعت مچی شما در معرض میدان مغناطیسی می‌تواند خلل در روند کار ساعت شما ایجاد نماید. با محاسبات احتمالی میدان مغناطیسی ۶۰ گاس برای ساعت بسیار مضر است و برای مثال میدان مغناطیسی یخچال ۵۰ گاس است. مراقب این میدان‌های تند و تیز باشید.

برای مدت طولانی چگونه از ساعت خود نگهداری کنیم ؟

در صورت عدم استفاده از ساعت، باید آن را در یک جعبه ساعت با کیفیت و دور از دمای مرطوب و شدید، قرار دهید. جعبه اصلی ساعت محل ایده آل برای مراقبت درست از ساعت مچی و ذخیره سازی آن است.

آیا یک ساعت می­ تواند خود به خود خراب شود؟

وظیفه فنر نگهداری تعادل ساعت است. فنر سیم پیچ بلند و مسطحی است که حرکت تعادلی دنده­ ها را تنظیم می­کند. آنچه که بیشتر اتفاق می افتد این است که یک ساعت مغناطیسی می شود، یعنی فنر شروع به چسبیدن به خود می کند. خوشبختانه ، سرویس ساعت و تنظیم مجدد آن بسیار سریع و آسان است.

چگونه باید از بندهای چرمی ساعت محافظت کرد؟

رطوبت می­ تواند روی ظاهر یک بند چرمی تأثیر بگذارد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که در تماس با آب، عطر، گریس و غیره قرار نگیرد. لازم است مانند هر کالای چرمی دیگر، از بند چرمی ساعت خود مراقبت کنید. اگر به اندازه کافی به آن توجه نشان داده و مراقبت کردید، سزاوار آن هستید که سال ها یک بند چرمی نرم و لطیف داشته باشید. تنظیم و کوک ساعت مچی

 در چه زمان هایی لازم است ساعت را کوک کنید؟

اگر صاحب یک ساعت مکانیکی هستید، در نگهداری صحیح ساعت مچی توجه داشته باشید حتماً آن را هر روز کوک کنید، حتی اگر در حال استفاده نباشد. در صورت عدم استفاده و متوقف نگه داشتن ساعت، چرخ دنده ها سخت می شوند و ساعت به همان اندازه اولیه کار نمی کند. برای راه اندازی یک ساعت اتوماتیک، حدود 20 تا 40 درجه به تاج چرخش داده و ساعت را روی مچ خود قرار دهید. اگر ساعت اتوماتیک روزانه استفاده می­ شود، هر دو هفته یک بار آنرا کوک کنید. مواظب باشید بیش از حد ساعت را کوک نکنید. هنگامی که مقاومت پیچ را احساس کردید، پیچاندن برای تنظیم را متوقف کنید، زیرا اضافه کردن آن می­تواند به گردش پیچ آسیب برساند.

مراقبت‌های فیزیکی

یک اتفاق ساده به راحتی روی بند یا شیشه ساعت شما خط و خش می‌اندازد. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است شرایط نگهداری صحیح ساعت مچی در حین انجام فعالیت‌هایی که می‌توانند منجر به خراش روی ساعت شما شود، ساعت خود را در بیاورید. اگر در خیابان و کنار دیوار در حال قدم زدن هستید مراقب باشید برخورد ساعت و دیوار منجر به ساییدگی نشود. همچنین هنگام استفاده از دستبند در کنار ساعت مراقب باشید که به بند یا شیشه ساعت شما خراش ایجاد نکند. ترجیحا دستبند و ساعت درکنار هم استفاده نشود. مراقب باشید، ساعت خود را روی زمین نیندازید! علاوه بر خراش‌های احتمالی، ضربه غیر منتظره ممکن است به شیشه، قاب و اجزای داخلی آسیب برساند. در نهایت با ساعت خود دوست باشید.

شناخت توانایی‌های ساعت مثل میزان ضدآب بودن یا میزان مقاومت دربرابر گرد و غبار

عموما روی صفحه ساعت عددی نوشته است که گویای میزان ضدآب بود آن است. توجه به این عدد کمک بزرگی به شما می‌کند که بدانید با ساعتتان در چه مکان‌های حضور پیدا کنید.
  • 3ATM/ 3M: در برابر مقدار بسیار کم آب مقاومت دارد مثل دست و صورت شستن.
  • 5ATM/ 50M: می تواند در عمق بسیار کمی از آب شنا کنید.
  • 10ATM/ 100M: مناسب برای شنا، غواصی و ورزش های آبی.
  • 20ATM/ 200M: ایده آل برای غواصی.
  • 30ATM/ 300M: مناسب برای غواصی حرفه ای و مکان های عمیق دریا.

تاثیر مواد شیمیایی روی ساعت مچی چه‌قدر است؟

ساعت‌های مچی به راحتی تحت تاثیر مواد شیمیایی به خصوص عطرها قرار می‌گیرند. مهم است که قبل از پوشیدن ساعت مچی خود، اگر از لوسیون ها و عطرها استفاده کرده‌اید، حتما دست خود را خشک کنید بعد ساعت مچی را بپوشید. لوسیون‌ها و عطرها با توجه به ساختار شیمیایی که دارند می‌توانند به بند ساعت آسیب برسانند و باعث ضعیف شدن آن و در نهایت منجر به پاره شدن بند ساعت شوند. که این امر خسارت به بار می‌آورد. برای ساعت های بند فلزی، همانند چرم ، ضروری است که تحت تأثیر عطر و لوسیون قرار نگیرد زیرا این مواد ممکنه باعث تغییر رنگ ساعت گردد. بسیار مهم است که ما از این موضوع آگاهی داشته باشیم زیرا این امر باعث می‌شود ساعت مچی زیبایی‌اش را از دست بدهد. در مورد بدنه و قفل ساعت های مچی فلزی نیز باید مراقب باشید که مواد شیمیایی برخورد نکند. همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید می تواند باعث تغییر رنگ در قسمت بند و بدنه ساعت شود، بنابراین از تماس طولانی مدت ساعت با آفتاب خودداری کنید. زیرا تاثیر بسزایی در شرایط نگهداری صحیح ساعت مچی دارد. خودتان ساعت را باز نکنید! همین! خودتان این کار را نکنید. باز کردن غیر اصولی ساعت می‌تواند آسیب جدی‌ای به ساعت شما وارد کند.

آیا می­ توان ساعت را همیشه استفاده کرد؟

اگرچه ممکن است منطقی به نظر نرسد، اما استفاده منظم باعث می­شود ساعت شما در شرایط خوبی قرار گیرد. ساعت های لوکس خوبی برای استفاده همیشگی ساخته می شوند، بنابراین محل مناسب و طبیعی آنها در مراقبت درست از ساعت مچی روی مچ دست است.

آیا ساعت های کوارتز به تعمیر و نگهداری نیاز دارند؟

ساعت­های کوارتز به اندازه ساعت­ های مکانیکی نیاز به نگهداری ندارند. به این دلیل که آنها قطعات متحرک بسیار کمتری دارند. فقط دنده­ هایی که عقربه ها را حرکت می­ دهند. تمام آنچه که ساعتهای کوارتز در واقع به آن نیاز دارند این است که وقتی ساعتی برای تعویض باتری باز می­ شود، گرد و خاک جمع شده داخل ساعت را تمیز کنید. نگهداری صحیح ساعت مچی

چگونه کیس ساعت را تمیز کنید؟

برای نگهداری صحیح ساعت مچی یک کیس ساعت را با تمیز کردن منظم و ملایم با مسواک و مقداری آب براق نگه دارید. هرگز ساعت را در آب گرم فرو نکنید، حتی اگر ضد آب باشد.

تنظیم تاریخ در ساعت چگونه است؟

اگر زمان نمایش داده شده در ساعت بین 9 بعد از ظهر تا ساعت 2 صبح است، تاریخ را روی ساعت خود تنظیم نکنید. این تنظیم با مکانیسم تغییر تاریخ واکنش نشان می دهد و می­تواند خسارت جدی ایجاد کند.

چگونه می­توان از ساعت در مقابل ضربه مراقبت کرد؟

حتی بادوام ترین ساعت ها می توانند تحت فشار قرار گیرند. ساعت خود را برای فعالیت های بسیار شدید مانند خرد کردن چوب یا بازی های هیجانی از روی مچ خود باز کنید.

چگونه می­ توان برای نگهداری صحیح ساعت مچی مشاوره تخصصی گرفت؟

در حالی که برای مراقبت درست از ساعت مچی به طور کلی نکاتی ارائه میشود، ولی ساعت خاص شما توصیه های خاصی خواهد داشت. تا آنجا که می توانید درباره ساعت خود از تولید کننده، چه با خواندن کتابچه راهنمای کاربر و چه از طریق سایت گالری ساعت کوک، اطلاعات کسب کنید.

نکات تکمیلی شرایط نگهداری صحیح ساعت مچی

یک) با ساعتی که مناسب فعالیت‌های ورزشی نیست ورزش نکنید دو) اگر برای مدت طولانی از ساعتتان استفاده نمی‌کنید در جعبه نگه‌دارید سه) برای خرید ساعت مچی به فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر مراجعه کنید لینک مراجع جهت کسب اطلاعات بیشتر: clean your watch

سوالات و پیشنهادات خود را در همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید. در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه