همیشه
کوکـــه ...

چرا ساعت‌ها در تبلیغات روی 10:10 تنظیم می‌شود

چرا ساعت‌ها در تبلیغات روی 10:10 تنظیم می‌شود؟

دلیل این ‌که چرا ساعت‌ها در تبلیغات روی 10:10 تنظیم می‌شود به‌طور قطعی مشخص نیست. درباره‌ این موضوع گمانه‌زنی‌های فراوانی وجود دارد. تئوری‌های مختلفی که می‌خواهد توضیح این اتفاق را بدهد. تا به امروز هیچ برندی به صورت رسمی دلیل این عمل را اعلام نکرده‌ است. با اینکه کمتر برندی در جهان ساعت وجود دارد که ساعتش را برای فعالیت‌های تبلیغاتی و غیره روی ۱۰:۱۰ تنظیم نکند. تنها گزاره‌ي قطعی این ماجرا این است که این نوع تنظیم ساعت برای اولین بار در سوئیس اتفاق افتاد و اولین برندی که در سوئیس ساعت ساخته‌شده توسط خودش را روانه‌ي بازار کرد این قاعده را جا انداخت و پس از آن مابقی شرکت‌های مهم ساعت‌سازی این راه را ادامه دادند. در ادامه چند تئوری راجع به اینکه چرا ساعت‌ها در تبلیغات روی 10:10 تنظیم می‌شود را باهم می‌خوانیم.

ساعت ده و ده دقیقه نشانه چیست؟

یک) اولین و مرسوم‌ترین دلیلی که برای این کار وجود دارد این است که کمپانی با این چینش عقربه سعی دارد لوگوی خودش را که یا در بالای صفحه و یا در پایین قرار دارد را با توجه بیشتری نشان دهد. در واقع انگار دو عقربه لوگوی شرکت را در آغوش گرفته اند. همچنین این چینش ناخوداگاه مسیر چشم را به سمت لوگوی برند هدایت می‌کند و جنبه‌ی تبلیغاتی خوبی دارد. نیویورک تایمز برای سوال ما تنها همین پاسخ را مطرح می‌کند. دو) در احتمال دوم که دقیق‌تر به نظر می‌رسد و ریزبینانه‌تر هم هست، ادعا می‌شود که تنظیم ساعت‌ها روی 10:11 است و تاریخی که روی ساعت نمایش داده شده است هم بین عدد 8 و 9 متغیر است. این ساعت را سوئیس که کشوری صلح‌جو و همواره دور از جنگ و جدل بوده است باب کرده و دلیلش ساعت پایان جنگ جهانی دوم است. سوئیسی‌ها از این نماد جهت ترویج صلح استفاده کرده‌اند. چون سوئیس مهد ساعت‌سازی جهان است با وجود شرکت‌های درجه یک ساعت رولکس و پتک و هوبلو (Hublot) و … که جزء بهترین مارک ساعت مچی مردانه سوئیسی به شمار می روند، مابقی کمپانی‌ها هم دنباله‌روی آنان شدند و به هدف ترویج صلح و آشتی از این روش استفاده کردند. عدد هشت هم برای آن‌ها نماد روزی است که جهان به صلح رسید و به شکل نمادین روی ساعت قرار گرفت. در تاریخ 8 می 1945 (اردیبهشت سال 1324) ارتش آلمان نازی با قبول شکست در این تاریخ و با اعلام رسمی، پیروزی متفقین به رهبری کشورهای آمریکا, انگلیس و فرانسه به ساعت ده و یازده دقیقه پذیرفت و به جنگ جهانی پایان داد. سه) عقیده‌ی سوم ذهنی است. این تئوری می‌گوید دیدن دو عقربه در موقعیت ۱۰:۱۰ باعث می‌شود طرح لبخند در ذهن ما ایجاد شود و این لبخند حس خوبی به ما به عنوان مشتری محصول می‌دهد. حتی برای این ایده محققان آزمایشی طراحی کردند و از چند داوطلب خواستند بعد از دیدن سه ساعت که روی ۱۰:۱۰ و ۱۲:۳۰ و ۸:۱۵ تنظیم شده‌اند نگاه کنند و حسشان را بگویند. اکثر داوطلبان بعد از دیدن ساعت روی ۱۰:۱۰ حس خوبی داشتند و برای خرید محصول ترغیب شدند. چهار) تئوری چهارم کاملا رد شده است ولی دانستنش خالی از لطف نیست. می‌گویند این ساعت، ساعت مرگ شخص خاصی است. نام‌هایی مثل آبراهام لینکلن یا لوتر. اما در تاریخ با مراجعه به زمان مرگ این اشخاص پی می‌بریم هیچکدام در ۱۰:۱۰ نمردند. اما این افسانه زمانی بین مردم رایج بوده اما امروز دیگر به طور قطعی رد شده است. پنج) علامت پیروزی: به عقیده بسیاری، تنظیم ساعت روی ۱۰:۱۰ تشکیل حرف وی انگلیسی می‌دهد و وی در بین مردمان بسیاری از نقاط جهان علامت پیروزی است. شش) گروهی معتقدند که این ساعت دقیقا همان ساعتی است که هیروشیما و ناکازاکی مورد حمله و بمباران اتمی قرار گرفت. می‌شود تا حدودی به دلیل این دسته اعتبار داد ولی در منابع ساعت دقیق بمباران ذکر نشده است. هفت) دلیل بامزه دیگری هم وجود دارد که می‌گوید ۱۰:۱۰ زمان اختراع اولین ساعت است. یعنی لحظه‌ای که ساعت متولد شد ساعت ۱۰:۱۰ بود. فارغ از درستی یا نادرستی این احتمال، کلیت جالبی دارد. ساعت اختراع ساعت!

موارد استثنا ساعت 10:10

تاریخ ساعت‌سازی جهان کمپانی‌های استثنا کم نداشته است که این روند را متوقف کردند و ساعتشان را برای بازاریابی روی قاعده‌ی دیگری تنظیم کردند. هر یک هم دلیل خودشان را دارند. بعضی برای ادعای متفاوت بودن و بعضی دیگر برای این‌که بگویند جریان و مدسازی را نمی‌پسندند و خودشان مستقلا کار خودشان را می‌کنند. از بین کمپانی‌هایی که قائل به این استثنا هستند، اپل معروف‌ترین است. اپل ساعت هوشمند خود را تحت عنوان آی‌واچ در هنگام رونمایی روی عدد 10:09 تنظیم کرده بود. این اختلاف سروصدای بسیاری به پا کرده است. منتقدان برای این اختلاف زمان دلایل زیادی را مطرح کرده‌اند که تمام این دلایل در مرحله حدس و گمان است. برخی این عمل کمپانی مطرح اپل را ناشی از خودنمایی می‌دانند. زیرا مدعی هستند آن‌ها با این عمل می‌خواهند بگویند با تمام ساعت‌هایی که تا به امروز تولید شده متفاوتند و ساعت آن‌ها در زمین بازی متفاوتی وجود دارد. اما بعضی از علاقه‌مندان به اپل ادعای دیگری دارند. می‌گویند اتفاقا این عمل اپل، ادای دینی به ساعت‌سازان بزرگ جهان است. اپل با این اختلاف چند ثانیه‌ای می‌خواهد بگوید با این‌که ساعت هوشمندش بی‌نهایت کامل است و به‌روز، منتها هنوز در برابر ساعت‌سازان بزرگ جهان سر تعظیم فرود می‌آورد و به آن‌ها نمی‌رسد. ادعای آخر برای این کار اپل مرتبط به مسائل زیبایی‌شناسی است. آن‌ها می‌گویند از لحاظ تقارن و زیبایی‌شناسی تصویری، ۱۰:۰۹ دقیقا متقارن است و بهترین نما را دارد. البته بعید نیست که اپل همچین شوخی‌ها و سرگرمی‌هایی برای خودش داشته باشد. سابقا هم پیش آمده که اپل با این‌که کمپانی بسیار بزرگی است اما کارهای شوخ و بامزه‌ی کوچک را دست کم نگیرد. شاید هم این اختلاف فقط یک شوخی ساده باشد و تمام این تئوری‌های توطئه که پشتش به راه افتاده واقعیتی نداشته باشد. گمانه‌زنی‌ها برای این عمل اپل متفاوت است. مثلا خود اپل موبایل‌هایش را با ساعت 9:41 رونمایی می‌کند. این ساعت، دقیقا ساعتی است که موبایل اپل برای نخستین بار به معرض نمایش عموم رسید. در نهایت این‌که چرا این ساعت ۱۰:۱۰ شده است نماد ساعت مشخص نیست. هیچ‌کسی هم نمی‌تواند دلیل قطعی برایش بیاورد و به قولی انگار از دست خود کمپانی‌ها هم در رفته و خودشان هم نمی‌دانند چرا از روز اول این کار را کردند. هرچه هست با این ۱۰:۱۰ ساعت‌ها زیباتر خودنمایی می‌کنند. شاید دلیل اینکه چرا ساعت‌ها در تبلیغات روی 10:10 تنظیم می‌شود به این دلیل باشد که چشم‌های ما به این عدد روی ساعت عادت کرده است.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

دلیل بازگشت وجه