مد و زیبایی

تمیز کردن ساعت مچی و نکاتی برای نگهداری ساعت مچی

نگهداری و تمیز کردن ساعت مچی همیشه یک از کار های سخت برای افرادی است که از ساعت مچی استفاده می کنند. این مورد برای ما بار های پیش آمده است که به علت حواس پرت بودن ساعت خود را از دست داده ایم. تمیز نکردن ساعت یکی از عواملی است باعث خراب شدن ساعت مچی ما می شود. ما امروز در این مقاله قصد داریم به نکاتی درباره نگه داری و تمیز کردن ساعت مچی خدمتتان عرض کنیم. با ما همراه باشید.

عوامل موثر در خرابی ساعت که نگهداری ساعت مچی را سخت می کند

اگر ساعتی که خریداری می کنید از فروشگاه های معتبر باشد، بدون شک تا مدت ها برای شما کار می کند. ولی عواملی وجود دارد که عمر ساعت شما را کوتاه می کند حتی اگر ساعت شما اورجینال باشد. ما تعدادی از این عوامل را جمع آوری کردیم می خواهیم به شما بگوییم.

عوامل خرابی ساعت که نگهداری ساعت مچی را سخت می کند به شرح زیر است:

ضربه

وارد شدن ضربه به ساعت یکی از عوامل مهم است که عمر ساعت شما را کم می کند. حدالامکان از ضربه زدن به ساعت، پرت کردن آن روی زمین یا سطوح دیگر، ورزش کردن با ساعت های حساس و … خود داری فرمایید.

عرق بدن

عرق بدن دومین عمل موثر در خراب ساعت شما است. عرق بدن بر روی ساعت های ورزشی تاثیری ندارد ولی برای ساعت های کلاسیک و بند چرمی عاملی مخرب است زیرا با ورود به روزنه های پشت ساعت باعث خرابی آن می شود. اگر دستتان عرق کرد، بلا فاصله به تمیز کردن ساعت مچی خود اقدام کنید.

دما

در ساعت هایی که با باتری کار می کنند، دما بدن تاثیر کم تری در از کار افتادن آن ها دارد. ساعت های کوکی و اتومات بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد ساعت به درستی کار می کند و در دما کمتر از ۱۰ درجه و بیشتر از ۳۵ درجه در فصل های مختلف کار کردن این ساعت ها به خطا می افتد و زمان را درست نمایش نمی دهند. در دما ۶۰ درجه سانتی گراد به بالا نیز از کار می افتند.

عوامل شیمیایی

عوامل شیمیایی مختلفی مانند انواع گاز، جیوه، شونده های قوی و … ممکن است رنگ قاب، بند، بدنه و قسمت های فلزی ساعت را از بین ببرد و شکل و شمایل ساعت شما را زشت کند.

 

بعد از مواردی که باعث خراب شدن ساعت شما می شوند و نگهداری ساعت مچی شما را سخت می کنند، نوبت به گفتن نکاتی شده است که به  شما در تمیز کردن ساعتتان کمک می کند.

چند نکته کار آمد برای تمیز کردن ساعت مچی

تمیز کردن ساعت مچی یکی از کار هایی است که عمر ساعت شما ر ا زیاد می کند. سعی کنید این کار بعد هر بار استفاده انجام دهید. جولی استوارت، سرپرست بخش تعمیرات شرکت ویکتورینوکس که یک برند قدیمی سوئیسی است می گوید ” ما توصیه می کنیم که هر شب  قبل از خواب چند دقیقه از زمان خود را به تمیز کردن ساعت مچی خود اختصاص دهید و آن را به آرامی با دستمال پاک کنید.”

تمیز کردن صفحه شیشه ای ساعت

برای تمیز کردن صفحه ساعت مچی خود بهتر است از مواد شونده شیشه و یک دستمال نرم مانند دستمال پاک کننده شیشه عینک استفاده کنید و صفحه ساعت خود را پاک کنید. علاوه بر دستمال می توانید از گوش پاکن برای تمیز کردن شیار های قاب ساعتتان استفاده کنید.

روش های تمیز کردن ساعت مچی با بند پلاستیکی

اگر در گوگل سرچ کنید تمیز کردن ساعت روش های مختلفی برای شما نمایش داده می شود. ولی امروز می خواهیم روشی به شما بگویم که به راحتی بند پلاستیکی ساعت خود را تمیز کنید. یک کاسه آب گرم و یک کاسه آب و صابون گرم را همراه چند قطره مایه ضد باکتری آماده کنید. بند ساعت خود را به مدت ۱۵ الی ۲۵ ثانیه درون محلول قرار دهید و بعد از آن تمامی شیار های آن را با مسواک به آرامی آن را بشویید. حال وقت شده است که بند ساعت خود را در ظرف آب گرم بشویید و آن را با دستمال خشک کنید.

روش های تمیز کردن ساعت مچی با بند چرمی

روشی که بالا به شما گفتیم برای تمیز کردن هر نوع ساعت و بندی قابل استفاده است. با این  تفاوت که  در ساعت های بند چرمی باید دقت بیشتری به کار گرفته شود زیرا خیسی بیش ار حد بند چرمی باعث خراب شدن آن می شود. از برخور عطر و نور آفتاب یه بند چرمی ساعتتان خود داری کنید تا رنگ آن تغییر نکند.

روش های تمیز کردن ساعت مچی با بند استیل

برای تمیز کردن بند ساعت استیل بهتر است اول با یک پارچه و یا دستمال گرد و غبار روی ساعت را پاک کنید. بعد از آن ساعت زا درون یک کاسه آب ولرم فرو کنید و بعد آن را به آرامی با مسواک بشویید. اگر تمیز نشد درون کاسه آب ولرم چند قطره مایه ظرف شویی بریزید و دوباره مراحل بالا را تکرار کنید. بعد از آن بند ساعت را با آب ولرم آب بکشید و آن را با دستمال خشک کنید.

سخن پایانی

خب دوستان ممنون که تا انتها این مقاله با ما همراه  بودین. امیدوارم با خواندن این مقاله بتوانید ساعت های خود را تمیز کنید و آن ها برای مدت ها استفاده کنید. برای خواندن مقاله های بیشتر به بخش وبلاگ وبسایت ساعت کوک مرا جعه فرمایید. شاد پیروز باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *