بررسی برندها

 ساعت کوارتز چیست ؟

در این بخش از مطالب میخواهیم به بررسی شناخت ساعت کوارتز بپردازیم  که در همه ی برند های مطرح همچون دنیل کلین،کیو اند کیو و… قابل مشاهده و خریداری هستند. برای اطاعات بیشتر راجع به این ساعت ها با ساعت کوک همراه باشید.

ساعت کوارتز به نوعی از ساعت ها گفته میشود که برای تنظیم و نشان دادن زمان از یک نوسان ساز الکترونیکی یا اوسیلاتور استفتده میکنند. وجود کریستال کواتز در این ساعت ها، دلیل نامگذاری آنها به این اسم میباشد.فناوری موتور ساعت های کوارتز نیز بسیار ساده میباشد و با باطری کار میکنند.

نگاهی کلی به تاریخچه ساعت کوارتز

وارن ماریسون و جی دبلیو هورتون در سال ۱۹۲۷، نخستین ساعت کوارتز جهان را در ازمایشگاه بل ساختند. برند سیکو به عنوان اولین برندی که این ساعتها را وارد بازار کرد، شناخته میشود.

"نگاهی

ساعت کوارتز نشان داد که برای تنظیم دقیق و قابل اطمینان زمان لزوما نباید یک شبکه پیچیده چرخ دنده وجود داشته باشد، بلکه با بهره گیری از یک کریستال کوچک،یک باطری و چند موتور کوچک  نیز میتوان زمان را به دقیق ترین روش ممکن نشان داد.

درباره وجود خطا در ساعتهای کوارتز

تحقیقات نشان داده است که دقیق بودن این ساعت ها حاکی از آن است که در هر ده سال فقط یک ثانیه به خطا می افتد.در سال ۱۹۸۳، نیکلاس هایک با تولید اسواچ نقطه عطفی در صنعت ساعت سازی سوییس، به وجود آورد و به عبارتی صنعت کوارتز، صنعت ساعت سازی سوییس را ویران کرد. در آن سال ۸۰ درصد از صادرات ساعت های سوییسی را ساعتهای کوارتز تشکیل دادند که ۴۰ درصد آنها پلاستیکی بودند.این برند ساعت هایی را طراحی کرد که هم مقرون به صرفه بودند هم تا به حال دااری شهرتی ماندگار بوده اند.

توسعه و رشد در بازار ساعتهای کوارتز همچنان در حال پیشروی است. به طوریکه خیلی از برند های مطرح و لوکس ساعت سازی، فناوری کوارتز را تولید میکنند. این مدل ساعت ها مناسب کسانی میباشد که دقیق بودن برایشان اهمیت زیادی دارد.

توضیحاتی راجع به کوارتز

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که ماده کوارتز چیست و از کجا به وجود می آید و جنس آن چیست؟ ماده معدنی کوارتز که بخش اعظمی از ساعت های موجود در بازار را تشکیل میدهد، از دل سنگ ها استخراج میشود. با ورود این ساعت ها به بازار یک تحول شگرف در صنعت ساعت سازی رخ داد که پس از ورود نخستین ساعتهای کوارتز، از آن با عنوان اتنقلاب کوارتز یاد میکنند.

درباره ساعت های سوئیسی

همانطور که میدانید ساعت های سوییسی همواره از بهترین ساعت های بازار بودند، چرا که تولیدکنندگان سوییسی که افراد حرفه ای و متخصصی در صنعت ساعت سازی بودند و تسلط بسیار بالایی در این فناوری داشتند، با ایجاد حرکات و عملکردهای پیچیده ی دستی ، فنی و اتوماتیک، ساعت های خارق العاده ای را طراحی و تولید میکردند.

اما پس از اختراع ساعتهای کوارتز، ساعت های سوییسی جای خود را به کوارتز ها دادند. این ساعت ها جایگزین بسیار خوبی برای ساعت های ییچیده سوییسی بودند، چرا که هم از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه بودند و هم چنین دقت بسیار  بالایی در نشان دادن وتنظیم زمان داشتند. بنابراین با اختراع ساعتهای کوارتز نقطه عطفی در صنعت ساعت سازی سوییس، ایجاد شد.

نحوه عملکرد ساعتهای کوارتز

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، در این نوع ساعت ها برای نشان دادن و نگه داری زمان از یک نوسان ساز یا اوسیلاتور الکترونیکی که توسط یک بلور کوارتز تنظیم میشود، استفاده شده است. وجود خاصیت پیزوالکتریک(وقتی فشار بر آن وارد میشود، مقدار کمی برق تولید میکند).

"نحوه

در یک کریستال کوارتز فایده ی بسیار زیادی در صنعت ساعت سازی دارد. برای بیان ساده تر، میگوییم با عبور جریان الکتریکی از کریستال کوارتز، ارتعاش ایجاد میشود. با این وجود اگر جریانی از کریستال کوارتز عبور داده شود، با فرکانس های مختلف ارتعاش پیدا خواهد کرد،که چنانچه این ارتعاش توسط یک مدار الکتریکی شمرده شود، قابلیت این را  دارد که زمان را به شکل خیلی دقیق نشان دهد.

اجزای ساعتهای کوارتز

 1. باطری که منبع تغذیه انها است
 2. ریزتراشه ها
 3. موتور گام زن الکتریکی
 4. مدار اتصال دهنده ریزتراشه به قسمت های دیگر
 5. کریستال نوسان کننده کوارتز
 6. سر دسته تنظیم کننده ساعت
 7. چرخ دنده هایی که عقربه های ساعت را با سرعتهای مختلف حرکت میدهند.
 8. محور باریک نگه دارنده عقربه ها

مراحل عملکرد ساعتهای کوارتز

"مراحل

 1. جریان الکتریکی توسط باطری وارد مدار ریزتراشه میشود.
 2. نوسان کریستال کوارتز توسط مدار ریز تراشه به مقدار ۳۲۷۶۸ در ثانیه میشود .
 3. نوسانات کریستال توسط مدار ریزتراشه تشخیص داده میشود و تبدیل به پالسهای الکتریکی مرتب میشود
 4. پالس های الکتریکی کوچک با حرکت به سمت موتور گام زن الکتریکی، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکنند.
 5. چرخ دنده ها توسط موتور گام زن به چرخش درآورده میشوند.
 6. حرکت عقربه ها توسط چرخ دنده ها صورت میگیرد و در نتیجه زمان را نشان میدهد.

مزایای کوارتز

مزایای موتور ساعت کوارتز

ویزگی های ساعت کوارتز

 • قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به موتور ساعت های اتوماتیک دارند.
 • به نسبت ساعت های اتوماتیک از دقت بیشتری برخوردار هستند.
 • این ساعت ها، نیازمند تعمیر و نگهداری کمی هستند و تنها نیاز است هر چند سال یکبار باطری آنها تعویض شود و یا چنان چه اتوماتیک هستند، سرویس شوند.
 • به دلیل وجود تعداد قطعات کمتر نسبت به ساعت های اتوماتیک، سبک تر نیز هستند.

معایب کوارتز

معایب ساعت کوارتز

ویژگی های منفی کوارتز

 • نیاز به باطری دارند
 • ساعت های اتوماتیک عموما دارای جذابیت بیشتری هستند و خلاقیت بیشتری درون آنها مشاهده میشود.
 • حرکت تیک تاکی عقربه ثانیه شمار در این ساعت ها، در حالی که این عقربه ها در ساعت های اتوماتیک حرکت روانی دارند.

جمع بندی درباره ساعت کوارتز

همان طور که اشاره کردیم، ساعتهای کوارتز انقلابی را در صنعت ساعت سازی ایجاد کردند و با ورودشان به بازار توجه زیادی را به خود جلب کردند. چرا که از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند و همچنین قیمت آنها نسبت به ساعتهای اتوماتیک بسیار مقرون به صرفه تر و قابل دسترس تر برای عموم مردم میباشد.

اما به طور کلی نمیتوان گفت کدام یک از ساعتهای کوارتز یا اتوماتیک بهتر هستند و این موضوع به نیاز ها، اولویت ها و علاقه و سلیقه شما بستگی دارد. اگر شما شخصی هستید که صرفا دقیق بودن و ارزان بودن قیمت ساعت برایتان اولویت دارد، پس ساعت کوارتز میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

سوالات متداول
 1. ساعت کوارتز چیست؟
  ساعت هایی که برای تنظیم زمان از نوسان ساز الکترونیکی استفاده میکنند.
 2. ساعت کوارتز چه مزایا ومعایبی دارد؟
  ارزان و دقیق و به صرفه هستند اما جذابیت خاصی ممکن است نداشته باشند.
 3. ساعتهای کوارتز از کجا به بازار وارد شدند؟
  از شهر توکیو نخستین بار وارد بازار شدند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *