راهنمای خرید

ساعت ضد آب

ساعت های ضد آب

امروزه خرید ساعت های مچی با توجه به امکانات مختلفی که دارند کمی سخت شده است و نیازمند تحقیق و اطلاعات می باشد. شما باید از نوع موتور ساعت و روش شارژدهی گرفته تا نوع شیشه و بند ساعت را در نظر بگیرید. امروزه اکثر ساعت های فیک و یا اورجینال دارای قابلیتی هستند به نام خاصیت ضد آب بودن. آیا می دانید این خاصیت در هر ساعت چگونه عمل می کند؟ تقریبا اکثر ساعت های موجود در بازار روی خود برچسب ضد آب بودن را دارند. ولی آیا این به آن معناست که ما می توانیم هر نوع ساعتی را درون استخر یا دریا و… ببریم؟ خیر، برای ساعت های ضد آب پارامتر های مختلفی وجود دارد. که میزان ضد آب بودن آن ها را مشخص می کند. در ادامه این پارامتر ها را برایتان شرح می دهیم.

تاریخچه ساعت ضد آب

چندین مرد در سال ۱۸۲۰ جهت اندازه گیری زمان به درون دریا رفتند. راه حل آن ها این بود که ساعت جیبی خود را درون کلاه غواصی خود نصب کردند. در اوایل قرن ۲۰ میلادی ایده ساخت ساعت های ضد آب که در برابر نم و رطوبت هوا مقاوم باشد به وجود آمد. در جنگ جهانی اول غواصان ایتالیایی از ساعت هایی  استفاده می کردند که به یک تاج کلاه اضافی مجهز بود. که باعث میشد تا غواصان در زیر آب به ساعت دسترسی داشته باشند. اما گاهی اوقات این ساعت ها به درستی کار نمی کرد.

ساعت های ضد آب

تاریخچه ساعت ضد آب

اولین بار شرکت امگا توانست در  سال ۱۹۳۰ اولین ساعت با سیستم ضد آب را تولید کند. امگا مدعی بود که ساعت اش تا عمق ۱۰۰ متر ضد آب خواهد بود. اما فقط توانستند تا عمق ۱۴ متری آن را تست کنند و نتیجه رضایت بخش بود. در آخر شرکت رولکس در سال ۱۹۵۰ توانست ساعت های ضد آب را به تولید انبوه برساند. در طی این سال های گذشته پارامتر های استاندارد و مختلفی برای ضد آب بودن ساعت های مچی به وجود آمده است. با پیشرفت تکنولوژی که طی این چند سال رخ داده است شرکت های زیادی توانسته اند تا ساعت های ضد آب زیادی را در انواع پارامتر های مختلف تولید کنند. همچنین این پیشرفت در ساخت ساعت های ضد آب باز هم ادامه خواهد داشت.

میزان مقاومت ساعت من در برابر آب به چه اندازه است؟

بارها شده که ساعتی را خریداری کرده و فروشنده به ما گفته است که این ساعت های ضد آب (Water resistant)است. و شما نمی دانید که ساعتتان تا چه اندازه قابلیت مقاومت در برابر آب را دارد و می توانید به چه اندازه آن را درون آب ببرید. این سوال برای هر ساعت و هر مدلی متفاوت است. که این قضیه را باید به صورت دقیق بررسی کرد. احتمالا برایتان پیش آمده که کاتالوگ ساعت خریداری شده ی خود را خوانده و با اعداد خیره کننده ای برخورده باشید. مثلا ممکن است نوشته باشد که این ساعت تا عمق ۵۰ متر ضداب است.

اما آیا این به آن معناست که شما می توانید ساعت خود را تا ۵۰ متر به زیر آب ببرید؟ خیر همچین چیزی نیست. بلکه این جمله تنها به آن معناست که ساعت شما توانایی مقاومت تا فشار ۵ اتمسفر را دارد. این میزان مقاومت بسیار اندک است و تنها در مقابل پاشش اب و یا موارد جزئی مقاومت دارد.

توضیح پارامتر های ساعت ضد آب

روی ساعت های مچی معمولا عبارت water resistant یا به صورت تنها و یا به همراه نوشته ی دیگری می آید که در ادامه به انواع این نوشته ها می پردازیم.

ساعت های ضد آب

توضیح پارامتر های ساعت ضد آب

 • اگر عبارت water resistant به صورت تنها آمده باشد. این به آن معناست که ساعت شما خیلی به صورت جزئی و یا خیلی کم خاصیت ضد آب بودن را دارد. این ساعت ها در برابر نم و رطوبت باران و یا عرق دست مقاومت دارد. اما بیشتر از این ساعت را دچار مشکل می کند.
 • عبارت water resistant 30M به این معناست که فشار قابل تحمل برای این ساعت ها ۳ بار است. یعنی شما می توانید به راحتی به همراه آن ساعت زیر باران قدم بزنید بدون خراب شدن ساعتتان. اگر به روی ساعتتان چند قطره آب هم بریزد مشکلی ایجاد نمی شود.
 • عبارت ۵۰M water resistant  به این معناست که فشاری که این ساعت ها می توانند تحمل کنند ۵ بار است. یعنی شما می توانید ساعت خود را به درون وان حمام و یا استخر های کم عمق ببرید. ولی باید مراقب باشید تا ساعتان زیاد درون آب فرو نرود.
 • عبارت ۱۰۰M water resistant این ساعت ها می توانند تا فشار ۱۰ اتمسفر را تحمل کنند،این به آن معناست که شما می توانید به راحتی با ساعت خود در استخر های عمیق تر شنا کنید و یا حتی به راحتی از ساعت خود استفاده کنید مانند کرنومتر .
 • عبارت ۲۰۰M water resistant یعنی ساعت شما تا ۲۰ اتمسفر یا(BAR) توانایی تحمل فشار را دارد. شما می توانید به راحتی تا فشار ۲۰ اتمسفر غواصی کنید و لذت ببرید.
 • عبارت ۳۰۰M water resistant  یعنی شما می توانید به راحتی تا آب های نیمه عمیق غواصی کنید.
 • عبارت ۵۰۰M water resistant یعنی شما با داشتن همچین ساعتی می توانید تا آب های عمیق و جایی که فشار آنجا ۵۰ اتمسفر می باشد غواصی کنید.
 • عبارت ۱۰۰۰M water resistant این مدل ساعت ها برای غواص های خیلی حرفه ای ساخته شده است. که بتوانند به آب های بسیار عمیق جهت اکتشافات غواصی کنند.

نکات مهم درباره ی ساعت ضد آب

شما باید این موضوع را بدانید که این قابلیت ضد آب بودن تا زمانی است که واشر پشت ساعت باز نشده باشد. در واقع این واشر نقش خیلی مهمی در میزان تحمل فشار ساعت شما دارد. ساعت های خود را به هیچ عنوان درون سونا یا جکوزی نباید ببرید. چرا که این واشر ها به حرارت و گرما حساسیت خیلی زیادی دارند. اگر به آن ها گرمای زیاد برخورد داشته باشد ،خاصیت ضد آب بودن خود را با گشاد شدن طول خود از دست می دهند.

ساعت های ضد آب

نکات مهم درباره ی ساعت ضد آب

شما باید حتما به صورت دوره ای واشر ساعت خود را تعویض کنید. تا قابلیت ضد آب بودن آن به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی واشر حفظ شود. اگر شما قصد خرید ساعت های مچی ضد آب که قابلیت تحمل فشار از ۱۰ BAR بیشتر را داشته باشد، حتما از افراد متخصص مشورت گرفته و به سمت برند های معتبر بروید. حواستان هم باشد که حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید. تا فروشگاه های متقلب سرتان کلاه نگذارند. شما می توانید انواع و اقسام ساعت های مچی ضد آب با تحمل های فشار مختلف را  به راحتی از فروشگاه ساعت کوک تهیه نمایید.

راهکار برای از بین بردن بخار ساعت

با دیدن بخار درون ساعت خود، حتما باید بلافاصله ساعت خود را نزد یک متخصص برده تا درون ساعت را خشک و رطوبت درون آن را بگیرد. سپس واشر های ساعتتان را تعویض کند. این را بدانید که آب برای موتور ساعتتان بسیار ضرر دارد. حتما پس از بخار کردن ساعتتان آن را پیش ساعت ساز برده تا مشکل را با خارج کردن رطوبت درون ساعت برطرف کند. چرا که رطوبت باعث زنگ زدن اجزاء موتور شده و در نهایت اگر تعمیر نشود  از کار می افتد. این را بدانید که تعمیر قطعات زنگ زده ی ساعت بسیار گران است پس بهتر است واشر خود را به صورت دوره ای تعویض نمایید.

نتیجه گیری

امروزه ساعت های زیادی در بازار وجود دارند و شما باید نسبت به انتظارات خود و بودجه ی خود، ساعت مخصوص را تهیه کنید. هر چه میزان تحمل فشار ساعت بیشتر باشد، میزان ضد آب بودن آن هم بیشتر می شود و در نتیجه قیمت آن ساعت بالاتر می رود. و اینکه حتما واشر پشت ساعت خود را در هر از چندگاهی تعویض کنید. تا خاصیت ضدآب بودن ساعتتان از بین نرود. در صورت بروز هرگونه ایراد درون ساعت خود، فوران آن را نزد یک متخصص برده تا مشکل را بررسی و حل نمایند.

سوالات متداول

 1. چگونه میزان ضد آب بودن ساعت خود را بررسی کنیم؟
  میزان مقاومت فشار هر ساعت درون کاتالوگ و پشت آن نوشته شده است. شما می توانید با خواندن مطالب مربوطه به میزان ضد آب بودن ساعت خود پی ببرید.
 2. به چه علت نمی توان ساعت های ضد آب را درون سونا یا جکوزی برد؟
  به این دلیل که گرمای زیاد باعث پوسیدگی و از بین رفتن واشر ساعت می شود. پس درنتیجه ضد آب بودن ساعت از بین رفته و رطوبت وارد ساعت می شود. که باعث خراب شدن موتور ساعت و زنگ زدن اجزاء آن می شود
 3. آیا می توان خودمان رطوبت و بخار آب وارد ساعت های ضد آب را از بین ببریم؟
  خیر، شما حتما باید به یک متخصص مراجعه کنید تا رطوبت درون ساعت را خارج کند. تا مانع زنگ زدگی قطعات ساعت بشود. چرا که تعمیر آن ها بسیار گرانبهاست.
 4. بخار داخل شیشه به چه علت اتفاق می افتد؟
  این اتفاق زمانی رخ می دهد که آب یا رطوبت از طریق دسته کوک (پیچ تنظیم) و یا قاب پشتی به درون ساعت نفوذ پیدا کند، رخ می دهد. شما باید حتما واشر های ساعت خود را به صورت دوره ای تعویض نمایید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *